Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Prezidentský vlak dorazil do dalšího města
Do Olomouce přijel „Prezidentský vlak“, který je k vidění na tratích a nádražích České a Slovenské republiky v rámci oslav stého výročí založení Československé republiky. Národní technické muzeum ve spolupráci s národním dopravcem – Českými dráhami a se Železnicí Slovenské republiky připravili při příležitosti stého výročí založení Československé republiky tento unikátní projekt „Prezidentského vlaku“, který je od 28. června do 3. září 2018 k vidění na tratích a nádražích České a Slovenské republiky.

Soupravu vedenou parní lokomotivou Rosnička tvoří salónní vozy T. G. Masaryka z roku 1930, Františka Ferdinanda d‘Este z roku 1909 a vůz vyrobený pro první muže Československa v roce 1968. Uvnitř jednoho z vagónů najdou lidé výstavu, která prezentuje cestování československých prezidentů po železnici. Nejvýstavnějším vozem bude salónní vůz Aza 86 z roku 1909 pocházející z Ringhofferovy továrny v Praze na Smíchově, který má ještě rakousko-uherskou historii, neboť byl vyroben pro následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este a jeho rodinu, po válce však sloužil mimo jiné i prvnímu československému prezidentovi Tomáši G. Masarykovi. Druhým unikátním železničním salónním vozem je vůz Aza 80 speciálně vyrobený pro prezidenta T. G. Masaryka k jeho osmdesátým narozeninám v březnu roku 1930. Třetím salónním vozem zařazeným do „Prezidentského vlaku“ je salónní vůz vyrobený pro prezidenta republiky ve vagónce v Görlitz v tehdejší NDR v roce 1968. Jednalo se o jeden ze dvou historicky posledních železničních vozů dodaných pro potřeby československých prezidentů. Součástí „Prezidentského vlaku“ bude i nově kompletně rekonstruovaný železniční vůz Ca 4-5086 ze sbírky Národního technického muzea, tzv. „pancéřák“, vyrobený roku 1931 v Ringhofferově továrně v Praze na Smíchově.

Souprava v Olomouci zůstane do pátku 20. července. Veřejnost si jej může prohlédnout ve čtvrtek 19. a v pátek 20. července od 10.00 do 18.00 hodin, a to zdarma.

Vlak navštívil již města Brno, Bratislavu, Nitru, Zvolen, Lečenec, Žilinu, Košice, Zlín. Nyní je vlak v Olomouci. Další plánovaná cesta: 22.7. – 23.7. Pardubice , 7. – 8.8. Plzeň – Jižní Předměstí, 10. – 12.8. Plasy, 14. – 19.8 . Lužná u Rakovníka, 21. – 26.8. Chomutov – Železniční depozitář NTM, 28.8. – 2.9. Praha –  Masarykovo nádraží, areál NTM

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/59830/virtual/www/wp-content/themes/izdoprava/footer.php on line 120
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.