Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování

Zapojte se do hlasování o titul Stavba roku 2015!

Trojský most - Praha

Do letošní soutěže Stavba roku 2015 je přihlášeno celkem 69 realizovaných stavebních projektů. Jsou zde zastoupeny stavby soukromých rodinných objektů, velkých komerčních budov, stavby dopravní i rekonstrukce historických objektů.

Do soutěže je přihlášeno také několik mostních staveb. Především je to výrazná stavba Trojského mostu, který na fotkách dobře vypadá, ale je dobré si vyhledat v údajích o stavbě, kolik finančních prostředků bylo na tuto stavbu vynaloženo. Výrazně menší a neméně zajímavé jsou ostatní stavby. Lávka přes Studenou Vltavu v obci Stožec využívá kombinaci materiálů dřevo a ocel. Komenského most v Jaroměři je tvořen příhradovou ocelovou konstrukcí o dvou rozdílných polích s rozdílnou konstrukční výškou. Další nová lávka Hýskov pak umožňuje cyklistické napojení Hýskova na páteřní trasu Beroun – Nižbor a slouží také pro lokální spojení pro cyklisty v rámci obce Hýskov. Lávka je navržena jako subtilní ocelová konstrukce s dřevěnou podlahou mostovky.

Porota soutěže Stavba roku 2015 vybrala 15 finalistů, kteří se utkají o pět titulů. Ve hře zůstávají například multifunkční centrum Quadrio, Forum Karlín, Trojhalí Nová Karolina a také dvě mostní stavby – Trojský most z Prahy a Komenského most v Jaroměři . Veřejnost může hlasovat do 13.10.2015 do 12:00 hod. na stránkách

http://www.stavbaroku.cz/printSites.do?Dispatch=ShowContestList&coid=59&group=nominated

Vítěznou pětici, která získá titul Stavba roku 2015, organizátoři soutěže vyhlásí 13. října na slavnostním večeru v pražské Betlémské kapli.

Historie soutěže

Myšlenka na vyhlášení soutěže Stavba roku vznikla v roce 1992. Tehdy se Nadace ABF stala právním nástupcem Československého střediska výstavby a architektury a navázala na jeho čtyřiatřicetiletou informační a vzdělávací tradici. Převzala i evropské setkání pro architekturu a stavitelství FOR ARCH, které v krátké době přeměnila na největší pražský veletrh a fórum nových stavebních výrobků a technologií, jejichž počet každoročně překračoval v násobcích inovace let minulých. Soutěž se stala na mnoho let vyvrcholením veletrhu.

Podmínky pro architekturu a stavitelství se počátkem devadesátých let zásadním způsobem změnily. A právě tehdy vznikla potřeba, formulovaná Nadací ABF a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR, hodnotit nejen jednotlivé výrobky či jednotlivé projekty, ale zavést systém hodnocení a následné prezentace celkové kvality stavby, systém jakosti pro dokončené ucelené stavební dílo. Tak vznikla soutěž Stavba roku. Oba její iniciátoři získali pro tento projekt další partnery. Spoluvypisovatelem soutěže se stalo i Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a časopis Stavitel společnosti Economia, a.s. Organizování soutěže se ujala Nadace ABF.

Soutěže se mohou zúčastnit stavby dokončené v období mezi 1. červnem předchozího a 31. květnem aktuálního roku bez rozlišení kategorií. Stavbu může přihlásit kterýkoliv partner realizačního týmu: dodavatel stavby, autor projektového řešení nebo investor. Průběh soutěže je řízen Radou nadačního programu soutěže Stavba roku, která každoročně schvaluje soutěžní podmínky, vypisuje soutěž, jmenuje porotu, schvaluje její závěry a uděluje ceny.

 


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,85530 s | počet dotazů: 153 | paměť: 19148 KB. | 22.01.2022 - 00:19:29