Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Zapojte se do hlasování o titul Stavba roku 2015!


dsc02335
dsc02335

Do letošní soutěže Stavba roku 2015 je přihlášeno celkem 69 realizovaných stavebních projektů. Jsou zde zastoupeny stavby soukromých rodinných objektů, velkých komerčních budov, stavby dopravní i rekonstrukce historických objektů.

Do soutěže je přihlášeno také několik mostních staveb. Především je to výrazná stavba Trojského mostu, který na fotkách dobře vypadá, ale je dobré si vyhledat v údajích o stavbě, kolik finančních prostředků bylo na tuto stavbu vynaloženo. Výrazně menší a neméně zajímavé jsou ostatní stavby. Lávka přes Studenou Vltavu v obci Stožec využívá kombinaci materiálů dřevo a ocel. Komenského most v Jaroměři je tvořen příhradovou ocelovou konstrukcí o dvou rozdílných polích s rozdílnou konstrukční výškou. Další nová lávka Hýskov pak umožňuje cyklistické napojení Hýskova na páteřní trasu Beroun – Nižbor a slouží také pro lokální spojení pro cyklisty v rámci obce Hýskov. Lávka je navržena jako subtilní ocelová konstrukce s dřevěnou podlahou mostovky.

Porota soutěže Stavba roku 2015 vybrala 15 finalistů, kteří se utkají o pět titulů. Ve hře zůstávají například multifunkční centrum Quadrio, Forum Karlín, Trojhalí Nová Karolina a také dvě mostní stavby – Trojský most z Prahy a Komenského most v Jaroměři . Veřejnost může hlasovat do 13.10.2015 do 12:00 hod. na stránkách

http://www.stavbaroku.cz/printSites.do?Dispatch=ShowContestList&coid=59&group=nominated

Vítěznou pětici, která získá titul Stavba roku 2015, organizátoři soutěže vyhlásí 13. října na slavnostním večeru v pražské Betlémské kapli.

Historie soutěže

Myšlenka na vyhlášení soutěže Stavba roku vznikla v roce 1992. Tehdy se Nadace ABF stala právním nástupcem Československého střediska výstavby a architektury a navázala na jeho čtyřiatřicetiletou informační a vzdělávací tradici. Převzala i evropské setkání pro architekturu a stavitelství FOR ARCH, které v krátké době přeměnila na největší pražský veletrh a fórum nových stavebních výrobků a technologií, jejichž počet každoročně překračoval v násobcích inovace let minulých. Soutěž se stala na mnoho let vyvrcholením veletrhu.

Podmínky pro architekturu a stavitelství se počátkem devadesátých let zásadním způsobem změnily. A právě tehdy vznikla potřeba, formulovaná Nadací ABF a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR, hodnotit nejen jednotlivé výrobky či jednotlivé projekty, ale zavést systém hodnocení a následné prezentace celkové kvality stavby, systém jakosti pro dokončené ucelené stavební dílo. Tak vznikla soutěž Stavba roku. Oba její iniciátoři získali pro tento projekt další partnery. Spoluvypisovatelem soutěže se stalo i Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a časopis Stavitel společnosti Economia, a.s. Organizování soutěže se ujala Nadace ABF.

Soutěže se mohou zúčastnit stavby dokončené v období mezi 1. červnem předchozího a 31. květnem aktuálního roku bez rozlišení kategorií. Stavbu může přihlásit kterýkoliv partner realizačního týmu: dodavatel stavby, autor projektového řešení nebo investor. Průběh soutěže je řízen Radou nadačního programu soutěže Stavba roku, která každoročně schvaluje soutěžní podmínky, vypisuje soutěž, jmenuje porotu, schvaluje její závěry a uděluje ceny.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,03417 s | počet dotazů: 205 | paměť: 29785 KB. | 04.10.2022 - 21:41:09