Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

Z mostu přes mlýnské rameno je pěkný pohled na zámek

Brandýský zámek vznikl na místě původní mostní pevnosti na břehu Labe při trase na Starou a Mladou Boleslav. Z mostů překonávajících v dřívějších dobách Labe se zachoval jen most přes mlýnské rameno. FOTO v článku.

Most je postaven  z pískovcových kvádrů s dlážděnou mostovkou. Dva mostní oblouky o rozpětí 10 metrů mají mírně stlačený profil. Střední pilíř na návodní i povodní straně je zesílen břitem. Nad pilířem na návodní straně je socha sv. Jana Nepomuckého a na povodní straně je osazen dřevěný kříž. V místech osazení sochy a kříže je původní zděný parapet z pískovcových kvádrů nahrazen barokní balustrádou. Proti vjezdu na most je umístěn z jižní strany kamenný sloupek. Z mostu je pěkný výhled na zámek i na protilehlý břeh Labe.

Brandýs nad Labem - most  Brandýs nad Labem - pohled na most ze zámku

Brandýský zámek má také jednu mostní stavbu ve svém areálu. Je to krytá chodba na pilířích, která spojovala zámek se zahradou. Chodbě se říkalo Rudolfina nebo Josefina a v současné době probíhá její oprava. V 16. století zde pobýval na zámku císař Rudolf II., který povýšil Brandýs nad Labem na město, zbudoval zámeckou zahradu a propojil zahradu již zmiňovanou chodbou. 

 Brandýs nad Labem - most a zámek Mapa - Brandýcs nad Labem

V současné době se na zámku pořádají výstavy a je zde umístěna příjemná restaurace. Z venkovního posezení restaurace je výhled přímo na starý most. Ke starému mostu lze odbočit přímo ze silnice II/610.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,55568 s | počet dotazů: 167 | paměť: 25166 KB. | 24.09.2021 - 10:19:24
X