Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování

Výstava Budování státu ukazuje i dopravní projekty

V prostorách Národní galerie v Praze se koná výstava, která zahrnuje soubor vybraných exponátů různých uměleckých médií , jakými se Československo v letech 1918–1939 a 1945–1992 reprezentovalo jako státní celek a jak se na státní reprezentaci podílelo vizuální umění a jeho instituce. Rejstřík představených uměleckých médií je nezvykle široký a sahá od olejomaleb a bronzových soch malého i velkého měřítka přes grafiky, fotografie, prostorové instalace, modely a plány architektonických realizací i filmy až po průmyslový design, výstavnictví či oděvní produkci Ústředí lidové umělecké výroby. Namísto obvyklého uměleckohistorického kánonu je představen průřez skutečnou podobou dobové vizuální kultury.

Realizované i plánované dopravní projekty jsou  prezentovány v rámci filmové projekce. Nechybí tu tedy stavba dálnice D1 a také představy o rozvoji lodní dopravy na systém vodních kanálů a splavných úseků řek na území Československa a Evropě. Jako jediný exponát prezentující průmyslovou výrobu uvidí návštěvníci závodní motocykl Jawa 500 DT 890 z roku 1965. Tento plochodrážní model dovezl ve druhé polovině sedmdesátých let  mnoho jezdců k titulu mistra světa a byl oceněn titulem Czechoslovak Industrial Design.

Jawa 500DT 890, autor Jaroslav Červinka

Jawa 500DT 890, autor Jaroslav Červinka

Výstavu doprovází obsáhlý katalog s bohatou obrazovou dokumentací a zajímavými eseji. Doprovodné programy se zaměřují nejen na děti a mládež, ale také na starší generace – pamětníky Československa. Výstava ponechává návštěvníkovi dostatečný prostor pro vnímání jednotlivých exponátů a filmových dokumentů. Výstavu pořádá Národní galerie v Praze a UMPRUM jako výstup výzkumného projektu podpořeného MK ČR (NAKI).

Termín: do 07.02.2016

Místo konání: Veletržní palác

Autorský tým: Milena Bartlová(kurátorka výstavy), Karel Císař, Anna Hejmová, Lada Hubatová-Vacková, Kaliopi Chamonikola, Johana Lomová, Martina Pachmanová, Veronika Rollová, Cyril Říha, Jindřich Vybíral, Jan Wollner, spolupráce Katarína Bajcurová

Vstupné na výstavu

Základní: 180 Kč (pro osoby ve věku 15-64 let)

Snížené: 90 Kč (pro osoby ve věku 6-15 let, studenty do 26 let po předložení průkazu o studiu a držitele slevové karty)

Senioři nad 65 let: zdarma

Rodinná vstupenka: 350 Kč

Školní skupina: 20 Kč/žák


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,97625 s | počet dotazů: 151 | paměť: 19154 KB. | 16.01.2022 - 11:42:42