Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Výlet do bývalého vojenského újezdu Brdy za „sněžnými blechami“


V našich nejvyšších vnitrozemských horách stále leží sníh. Množství cest, kterými jsou Brdy protkané, láká k zajímavým pěším výletům. Právě v těchto dnech byly v Brdech objeveny kolonie „sněžných blech“. Za nimi, brdskými stromovými lišejníky i stopami lesní zvěře ve sněhu a zaniklými obcemi se mohou vydat zájemci s průvodcem již tuto sobotu z Teslín. Jde o první ze série výletů s průvodcem, který pro širokou veřejnost letos připravila Destinační agentura Brdy spolu s regionálním cykloportálem plzenskonakole.cz.

V zimní krajině, ale zdaleka nemusíte potkat jen vysokou, ptáky nebo zajíce. Ač se to zdá neuvěřitelné, právě zima a teploty kolem nuly jsou to správné prostředí, ve kterém můžete na sněhu objevit kolonie „sněžných blech“. Půdní chvostoskoci, jak se správně nazývají, jsou totiž aktivní i v zimě. Jejich hlavní životní cyklus se odehrává v ročním období, kdy většina ostatního hmyzu čeká na optimální teplotu, aby se mohla probudit k životu. Chvostoskoci díky speciálním protimrazovým látkám v těle nezmrznou ani při teplotách pod –8 °C a až do –7 °C jsou schopni pohybu.

Destinační agentura Brdy pořádá  sérii výletů s průvodcem, a to na kole i pěšky. „K loňskému cyklovýletu, který se setkal s velkým ohlasem veřejnosti, tak chceme letos přidat i pěší výlety s průvodcem. A začneme již v zimě Výletem za sněžnou blechou,“ říká projektový manažer Destinační agentury Brdy Luboš Gardoň. „Jako start a cíl jsme vybrali Teslíny, kam se lze dopravit z Plzně i z Příbrami autobusem a zaparkovat tu můžete také vlastní auto. Díky nadmořské výšce 720 m n.m. počátečního a koncového bodu výletu si tak turisté ušetří stoupání do kopců,“ dodává Luboš Gardoň.

Na výletníky čeká asi pětihodinový pěší výlet s několika zastávkami s výkladem průvodce v délce 16 kilometrů. Povede většinou po zpevněných cestách, zčásti i nejkrásnější částí Brd, tedy přes padrťské pláně. Účastníci se dozví nejen o tom, kde byly některé dnes již zaniklé obce, ale uvidí také jeden z nejstarších dubů v CHKO Brdy, smrk čtverák s propletenými kmeny, zamrzlý Ganglofův kanál či stromové lišejníky, ze kterých se dělaly vousy brdským Fabiánům ze šišek. Výletníci by měli mít vhodné oblečení a boty do sněhu. Do batůžku by měli kromě svačiny a dostatku tekutin také přibalit lupu, případně fotoaparát. Výlet skončí v místě startu, tedy na Teslínech před 16 hodinou, aby ti, kteří se budou chtít do Plzně vrátit autobusem, stihli před odjezdem autobusu ještě občerstvení. Pro účastníky budou připraveny mapy Brd a tipy na další pěší i cyklistické výlety. Počet účastníků je omezen, proto doporučujeme všem registrovat se předem na telefonním čísle 725 373 049 a to od úterý od 12 hodin. Akci připravuje Destinační agentura Brdy, která je složkou Ekologického centra Orlov v Příbrami. O této, ale i dalších akcích, se zájemci dovědí na stránkách www.poznejbrdy.cz   a www.dumnatura.cz   a www.plzenskonakole.cz (hlavně průvodcované prohlídky Brd na kole) a na facebooku těchto portálů.

Foto  – „Sněžné blechy“ na zápalce ve sněhu (foto Karel LATISLAV)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,06452 s | počet dotazů: 218 | paměť: 28072 KB. | 08.08.2022 - 00:23:27