Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Vozidlo CNG bude sloužit v autoškole


Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště v Pelhřimově bude využívat nové vozidlo Škoda Octavia s motorem na CNG  jako vozidlo autoškoly. Možnosti alternativního pohonu všem příspěvkovým organizacím Kraje Vysočina představili v loňském roce zástupci společnosti E.ON. Na webovém portálu projektu Vysočina šetří energii si mohou všechny příspěvkové organizace bezplatně zkalkulovat úspory ve svém vozovém parku, pokud budou využívat vozidla na CNG.

„Po úsporách v nákupu elektrické energie i zemního plynu se stlačený zemní plyn pro pohon automobilů stává vhodným doplňkem snižování nákladů v provozu našich organizací. Ač užívání těchto automobilů má svá specifika a zatím nemůže být využitelné plošně, pro některé naše organizace a typ jejich provozu je přímo ideální,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Výhody alternativního paliva CNG se dají shrnout do tří přídavných jmen – levné, ekologické a bezpečné. Oproti klasickým palivům jsou náklady na pohonné hmoty až o 50 % nižší a u organizací není zanedbatelná ani nulová silniční daň u vozidel na CNG. Díky nízké pořizovací ceně tohoto paliva a značným ekologickým výhodám má potenciál se zařadit mezi paliva budoucnosti. Stlačený zemní plyn CNG se vyskytuje v plynné formě, je tvořen cca z 98 % metanem a z důvodu produkce nižšího množství škodlivin při jeho spalování je méně zatěžující k životnímu prostředí než ostatní druhy paliv.

CNG jako pohonné palivo je bezkonkurenčně nejvýhodnější. Oproti naftě je možné uspořit cca 35 %. V porovnání s benzínem je to v průměru 50 %. Také ve srovnání s rozšířeným LPG jsou úspory kolem 20 %. Pohonem na CNG vybavují auta přímo výrobci, odpadají tak neoriginální zásahy do vozidla, jak je známe z přestaveb na LPG.

Osobní automobil na alternativní pohon CNG pořídilo v červenci loňského roku například Muzeum Vysočiny Třebíč.

 

Zdroj: Kraj Vysočina

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,92617 s | počet dotazů: 190 | paměť: 31917 KB. | 07.06.2023 - 11:03:13