Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Vedení města Cheb uvažuje o zavedení bezplatné MHD
Inspiraci čerpala chebská radnice například také ve Frýdku Místku, kde bezplatnou hromadnou dopravu zavedli již v roce 2010. Reagovali tím na výrazný pokles počtu cestujících v MHD a s tím související nárůst individuální dopravy. Pro využívání bezplatné dopravy si musí cestující vyřídit speciální čipovou kartu. Ty jsou v několika barvách. Žlutá je pro cestující nad 70 let a stojí 180 Kč. Pro její získání je vedle obvyklých záležitostí jako vyplněná žádost, fotografie či občanský průkaz nutné předložit důchodový výměr. Zelená je pak pro ostatní zájemce. Stojí 300 Kč a pro její získání je potřeba doložit potvrzení o takzvané bezdlužnosti.

Případnému zavedení bezplatné MHD bude v Chebu předcházet podrobná analýza nákladů a zhodnocení vytíženosti jednotlivých linek. „Myslím, že zavedení bezplatné MHD by pro město a zejména naše občany bylo jednoznačně správným krokem. Možná budou muset být přehodnoceny páteřní trasy ve městě i napojení okrajových částí, které by podle mého názoru mělo být intenzivnější než v současné době,“ říká starosta Chebu Zdeněk Hrkal..

„Na misce vah budou na jedné straně zvýšené náklady na zajištění hromadné dopravy, se kterými je potřeba počítat, na straně druhé pak ekologické, dopravní a sociální aspekty. Město v současné době dotuje MHD částkou ve výši 14 milionů korun ročně. Na jízdném se přitom ročně vybere necelých 7 milionu. Už nyní mají dopravu zdarma senioři ve věku nad 65 let, kteří tvoří více než třetinu ze všech cestujících,“ dodává místostarostka Eva Horná.

Pokud se vedení města rozhodne pro zavedení bezplatné MHD, mohlo by k tomu dojít ještě letos, nejspíš od začátku nového školního roku.

Zdroj: Cheb

Další články z IZDoprava.cz

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.