Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Kamery ve vozidlech  MHD pomáhají zajišťovat bezpečnost
Dopravní podnik Ostrava (DPO) zavádí postupně od konce roku 2016 kamerové systémy do vozidel. Policie ČR si tuto spolupráci velmi chválí. „Vyžádají si od nás přibližně 10 kamerových záznamů měsíčně, a to především v souvislosti s vyšetřováním násilných trestných činů či krádeží,“ říká ředitel DPO Daniel Morys. „Aktuálně máme kamery se záznamem v 68 tramvajích a 6 trolejbusech. Také všechny nové vozy, které k nám v budoucnu dorazí, budou již mít kamery instalovány. Naším cílem je do tří let pokrýt bezpečnostním kamerovým systémem celý vozový park,“ dodává generální ředitel DPO Daniel Morys. Během první poloviny roku 2018 přibudou kamery v dalších 49 tramvajích a 20 trolejbusech a další se chystají.

Také Pražský dopravní podnik má mnoho vozidel vybavených kamerami a během dalších let by měly být kamery v MHD samozřejmostí.  Od září 2016 je DPP držitelem Osvědčení o registraci zpracování osobních údajů od ÚOOÚ pro tzv. nehodové kamery se záznamem, jež budou postupně umístěné na předním čele každé tramvaje. Zároveň DPP získal toto Osvědčení pro záznam kamerových systémů, které jsou umístěny uvnitř a vně vozů typu 15T. DPP nyní v rámci plánu investičních akcí na rok 2018 bude řešit výběr dodavatele uvedených zařízení a následnou montáž.

„Nejbezpečněji zajištěné budou moderní tramvaje 15T. Celkem 250 tramvají 15T by mělo disponovat v příštím roce systémem záznamu vnějších a vnitřních kamer,“ říká Jan Šurovský, technický ředitel DPP.

V tramvajích typu 14T a 15T jsou i tzv. komunikátory, díky nimž se cestující může spojit online přímo s řidičem. Komunikátory jsou umístěné vždy u dveří pro cestující a v celém vozidle jsou tři. Ve všech nově nakoupených autobusech od září 2009 je  instalován kamerový systém, který umožňuje funkci přenosu obrazu na pracoviště řidiče a zároveň pořizování krátkého obrazového záznamu v nouzi. Po aktivaci tísňového tlačítka v kabině řidiče je vytvořen zakódovaný záznam v délce trvání 15 minut. Tento záznam je možné do 2 hodin od vytvoření z vozu vyčíst, pomocí speciálního softwaru dekódovat a využít pro dokumentaci případného přestupku nebo trestného činu pro orgány činné v trestním nebo přestupkovém řízení. V  současné době je takto vybaveno 656 autobusů, což činí 56 % vozového parku autobusů.

Aktuálně vysoutěžené autobusy (150 ks SOR NB 18 a 50 ks SOR BN 12), které by měly být postupně dodávány od prosince 2017, budou kromě přenosu obrazu na pracoviště řidiče vybaveny nově systémem kontinuálního záznamu kamer, a to v  souladu s registrací u Úřadu na ochranu osobních údajů. Záznam bude pořizován jak z interiérových kamer, tak i z nově doplněné čelní nehodové kamery. Pro bezpečnost cestujících jsou přínosem i kamery v prostředí metra. Automaticky ukládají záznam po dobu jednoho týdne. Obrazové materiály jsou v případě potřeby k dispozici např. Policii ČR.

Plánované počty tramvajových vozů s tzv. nehodovou kamerou v Praze je 57 vozů 14T, 250 vozů 15T, 383 vozů T3R.P, 55 KT8N2. Plánované počty tramvajových vozů se systémem záznamu vnějších a vnitřních kamer činí v Praze 250 vozů.

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/59830/virtual/www/wp-content/themes/izdoprava/footer.php on line 120
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.