Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Historický kloubový autobus Škoda 706 RTO-K bude na výstavě Czechbus 2013
Jedinečnou příležitost seznámit se s prvním československým kloubovým autobusem Škoda 706 RTO-K budou mít tento týden návštěvníci 3. středoevropského veletrhu autobusové
a hromadné dopravy Czechbus 2013. Autobus Škoda 706 RTO-K byl vyroben Karosou Vysoké Mýto jako jediný a nedochoval se. Myšlenka obnovení existence tohoto vozidla má původ v setkání renovátorů Aloise Koutka a Ladislava Tetery s legendou značky Praga, Emilem Příhodou. Ten vyslovil myšlenku, že je velmi záslužné přinášet milovníkům historie zejména vozidla, která nikde ve sbírkách nejsou. Protože v té době ve sběratelských kolekcích autobus RTO už byl jak linkový (CAR/KAR), tak dálkový (LUX) i městský (MTZ, MTX), tak dokonce i kabriolet (vyhlídkový) a návěs NO 80 zastoupen, padla volba na kloubový RTO-K. Tento nápad vznikl u známého renovátora Ladislava Tetery.

„Původní prototyp autobusu z roku 1960 se nedochoval. Proto muselo být pro výrobu kloubového autobusu využito dvou karoserií vozů Škoda 706 RTO,“ říká Alois Koutek z Historic Bus Prague. „Jsme potěšeni, že se nám letos podařilo po více než třech letech dokončil tento unikátní autobus, který budeme moci představit odborné i laické veřejnosti u příležitosti konání veletrhu Czechbus v Praze,“ dodal Koutek.

Na realizaci se pak podílel kromě Ladislava Tetery a Aloise Koutka konstruktér Karosy Ladislav Kocián, který shromáždil všechny dostupné výkresy a podklady, a také šéfkonstruktér SOR Jan Černý, který pomohl vyřešit zejména realizaci kloubu. Ze všech podporovatelů projektu je třeba ještě připomenout otce a syna Dulkovy z Technického muzea v Brně. Samotná rekonstrukce probíhala po dobu tři a půl roku od zahájení prací. Svoji předpremiéru včetně křestu si dokončený autobus Škoda 706 RTO-K odbyl letos v létě v Kolíně u příležitosti každoročního mezinárodního srazu a prezentační jízdy veteránský vozidel Zlatý Bažant.

Unikátní vozidlo bude mít svou výstavní premiéru na letošním veletrhu Czechbus, který se uskuteční od 14. do 16. 11. 2013 na pražském Výstavišti v Holešovicích.

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/59830/virtual/www/wp-content/themes/izdoprava/footer.php on line 120
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.