Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Veřejná sbírka by měla pomoci obnovit první libereckou tramvaj
Na podzim 2012 zahájilo občanské sdružení Boveraclub,o.s. veřejnou sbírku na obnovu první liberecké tramvaje. Veřejná sbírka je vyhlášena na dobu neurčitou. V září 2009 se občanskému sdružení podařilo získat skříň vozu číslo 3. Jedná se o vzácný exemplář, který chtějí členové sdružení opět uvést do provozu. Kostra vozu je dřevěná a bohužel ve velmi špatném stavu. Pokud bude oprava nereálná, vozová skříň poslouží jako předloha pro stavbu repliky a použijí se jednotlivé zachované díly a detaily v originálním provedení.

V srpnu 1897 zahájilo provoz elektrické pouliční dráhy v Liberci osm vozů vyrobených ve vagónce v dnešním rakouském městě Graz. Zvenčí oplechovaná dřevěná skříň vozu měla původně otevřené plošiny. První tramvaje měly z dnešního pohledu neobvyklý tmavě zelený nátěr, který doplňovaly zlaté linky, městský znak a název pouliční dráhy. V oddíle pro cestující se nacházely dvě podélné dřevěné lavice, vnitřek vozu prosvětlovalo na obou stranách pět úzkých spouštěcích oken, umělé osvětlení zajišťovaly petrolejové lampy. V následujících obdobích se tyto vozy postupně upravovaly a přestavovaly. Většina prvních libereckých tramvají byla úplně vyřazena z provozu až na konci 60. let.

Vyhlašovatel sbírky je Boveraclub, o.s. a zájemci mohou věnovat jakoukoliv částku věnovat na bankovní účet 2200283753/2010

Další kontakty na vyhlašovatele sbírku : boveraclub@dpml.cz, www.boveraclub.com

 

Další články z IZDoprava.cz

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.