Ve Zlínském kraji věnují pro obnovu vodorovného dopravního značení 4,2 mil. korun

 

Ilustrativní foto - vodorovné dopravní značení

Ilustrativní foto - vodorovné dopravní značení

Jedním z každoročně se opakujících programů při správě silnic II. a III. třídy je obnova vodorovného dopravního znační. Práce začaly v květnu a Ředitelství silnic Zlínského kraje na ně v tomto roce vynaloží 4,2 milionu korun. V loňském roce byla částka nižší – 3,2 miliony korun. U liniového vodorovného dopravního značení se letos plánuje ve Zlínském kraji obnova 170 kilometrů silnic, u plošného vodorovného značení to bude v celém kraji asi 10 tisíc čtverečních metrů. Pro ŘSZK vykonává tyto práce na základě obchodní soutěže (pro roky 2010-2013) firma Osfer Morava z Uherského Hradiště. Část plošného vodorovného dopravního značení zajišťují ve svých okresech rovněž Správy a údržby silnic – Kroměřížska, Slovácka a Valašska.

Vodorovné dopravní značení zhotovené nástřikem jednosložkové barvy se musí na vozovkách pravidelně obnovovat. Na hlavních a intenzivně využívaných dopravních tazích se liniové (vodicí – V.4 a dělicí podélné čáry – V.1 a V.2) a plošné dopravní značení (přechody – V.7, šipky -V.9, dopravní stíny -V.13) se obnovují každoročně. Na méně vytížených komunikacích postačuje obnova nástřiku jednou za dva až tři roky. Na některých důležitých silnicích volí ŘSZK dražší, ale trvanlivější metodu vodorovného dopravního značení – nanášení termoplastu nebo studeného plastu. Značení plastem vydrží na vozovkách minimálně pět let.

Vodorovné dopravní značení se obnovuje za provozu.  Podmínkou trvanlivosti vodorovného dopravního značení je suchá vozovka a dostatečná venkovní teplota. Proto tyto práce nelze realizovat v noci. Proto se obnova vodorovného značení realizuje za provozu. Jen na zvlášť exponovaných místech jsou využívány víkendové dny s nižším provozem.

Doplňují informace o vodorovném dopravním značení ( VDZ):

Jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují bezpečnost na silnicích, je dopravní značení. Správné užití a jednotné provedení vodorovného značení přispívá k bezpečnosti silničního provozu na silnicích a slouží zejména k optickému vedení a usměrňování pohybu vozidel a účastníků provozu. Proto je údržba a obnova vodorovného značení komunikaci jedním z průběžných úkolů správců komunikací.

Rozměry, barvy a provedení vodorovného dopravního značení (VDZ) upravují předpisy:

ČSN EN 1436 Vodorovné dopravní značení – Požadavky na dopravní značení

VL 6.2. – Vybavení pozemních komunikací – vodorovné dopravní značky

ČSN EN 1463 – Vodorovné dopravní značení

Informace o užití a umístění dopravních značek :

Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích – vydavatel CDV http://www.ibesip.cz/files/=798/TP_65_2vydani.pdf

Zásady pro vodorovné dopravní značení – vydavatel CDV 

http://www.ibesip.cz/files/=646/TP_133_2vydani.pdf

 

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,42581 s | počet dotazů: 168 | paměť: 68851 KB. | 16.05.2021 - 04:10:12
X