Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

V Ústí nad Labem uctí výročí tramvajového neštěstí

Ve středu 13. července 2016 od 11 hodin připomene primátorka statutárního města Ústí nad Labem Věra Nechybová  jednu z největších tramvajových  nehod v Evropě. Vzpomínka a setkání občanů se uskuteční  u  Pomníku obětem tramvajového neštěstí Na Rondelu na Bukově.

Nehoda přeplněné tramvajové soupravy se stala 13. července 1947 a šokovala tehdy celou Evropu. Výletní linku č. 1 mezi Telnicí a Bukovem využívali především sběrači hub a lesních plodů a stejně tomu bylo i kritický den. Kapacita vozu byla 88 lidí, ale osudnou neděli nastoupilo do tramvaje 140 osob. Stalo se to, co bylo nevyhnutelné – vůz jedoucí z prudkého kopce začal mít problémy s brzdami a nabral více než sedmdesátikilometrovou rychlost. Dva lidé, kteří ze soupravy ještě před nárazem vyskočili, utrpěli těžká zranění. V místě dnešního rondelu tramvaj vykolejila, narazila do stožárů a přišla o střechu. Zastavila se až o vůz č. 5, který stál na konečné.  Na místě zahynulo devatenáct osob a dalších jedenáct zemřelo v  nemocnici.

Dne 18. července 1947, tedy pět dnů po tragédii, se v Ústí nad Labem uskutečnil veřejný  pohřeb na dnešním Mírovém náměstí. Zde bylo vystaveno třicet rakví. Byly mezi nimi i bílé rakve dětských obětí. Rozloučit se s mrtvými přišlo na 30 tisíc občanů.  Následné vyšetřování nehody konstatovalo, že příčinou bylo selhání motoru a že řidič vozu katastrofě nemohl zabránit. Fámy o sabotáži či provokaci německého obyvatelstva se ukázaly jako nepodložené.

Tramvajová doprava byla v Ústí nad Labem zahájena 1. července 1899 a poslední tramvajová linka ukončila provoz 1. června 1970. V červenci 2007 se rozhodli představitelé města připomenout nehodu postavením pomníku.


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,47816 s | počet dotazů: 183 | paměť: 50314 KB. | 27.09.2021 - 15:23:31
X