Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

V Třinci bude realizován nový projekt elektromobility ve veřejné dopravě

Od března příštího roku budou v Třinci přepravovat cestující nové elektrobusy. Na páteřních linkách třinecké městské hromadné dopravy bude nahrazeno několik dieselových autobusů moderními bezemisními elektrobusy značky Škoda Electric. První vůz typového označení Škoda Perun HE s atraktivní karoserií Solaris Urbino byl představen 22. listopadu na veletrhu autobusové dopravy CZECHBUS 2016 na pražském Výstavišti, kde si ho za volantem vyzkoušela i starostka Třince Věra Palkovská, která zároveň převzala symbolický klíček od historicky prvního elektrobusu pro Třinec a skleněnou plaketu společnosti Škoda Electric, a.s.

Vozy budou obsluhovat během dne linky o délkách 110 až 150 kilometrů. Nabíjení baterií bude probíhat v depu společnosti ARRIVA MORAVA v noci a každý z elektrobusů bude mít vlastní dobíjecí zařízení. „V budoucnosti se plánuje projekt rozšířit o automatickou dobíjecí infrastrukturu přímo na vybraných zastávkách a dojezd a využití vozidel se tak ještě zvýší. Město Třinec se tak stane bez nadsázky pilotním projektem a ukázkou možností budoucího směru městské hromadné dopravy nejen v ČR ale v rámci celé Evropy,“ doplňuje obchodní ředitel společnosti Škoda Electric Radek Svoboda.

Elektrobusy Škoda Perun jsou čistě bateriové bezemisní vozy, které díky svému tichému a ekologickému provozu mohou nahradit dieselové autobusy v historických centrech nebo obytných zónách. Škoda Electric se řadí k firmám, které úspěšně rozvíjejí projekty v oblasti elektromobility v tuzemsku i zahraničí – zkušenosti s vozy Perun mají například v Hradci Králové a v Plzni, kde jsou v provozu dva elektrobusy Škoda Perun HP. Zároveň je zde v provozu nová nabíjecí stanice ze Škodovky. Celý projekt vývoje elektrobusů včetně stavby nabíjecí stanice je v Plzni zastřešen prestižním evropským projektem ZeEUS (Zero Emision Urban Bus System), který se věnuje různým řešením elektromobility v oblasti veřejné dopravy a zapojeny do něj jsou i Barcelona, Londýn, Stockholm, Münster, Bonn a Cagliari.

Škoda Electric uspěla ve výběrovém řízení na dodávku elektrobusů pro společnost Arriva Morava. Hodnota zakázky přesahuje 130 milionů korun.


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,76882 s | počet dotazů: 168 | paměť: 58763 KB. | 02.12.2021 - 23:44:53
X