Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

V Plzni představí český elektromotocykl a do ulic vyjednou historická vozidla MHD

Veřejnost si bude moci elektromotocykl prohlédnout na náměstí Republiky 13. a 14. září 2013, kde bude vystaven v rámci Dnů vědy a techniky. S nápadem vytvořit jedinečný motocykl, který by poháněl elektromotor napájený z baterií, přišel odborník na elektromobilitu Josef Formánek z katedry konstruování strojů. Vytvořil proto studentský tým představující jedinečné spojení techniků a designérů z Fakulty strojní a Fakulty umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Vzhledem k náročnosti celého projektu byl do týmu přizván také odborník na specializovanou stavbu motocyklů z praxe. Vznikl prototyp prvního českého elektromotocyklu s netradičním designem, určený pro silniční provoz a přepravu jedné nebo dvou osob a spadající do kategorie „chopper“. Elektromotocykl pohání trakční elektrický motor s permanentními magnety o stálém výkonu 16 kW a špičkovém výkonu 32 kW. Zdrojem pohonné energie jsou akumulátorové bloky.

V rámci Dnů vědy a techniky vyjedou do plzeňských ulic historická vozidla MHD. Na sobotu 14. září pro Vás PMDP, a.s. připravily ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v rámci Dnů vědy a techniky mimořádný provoz tří linek a statickou prezentaci historického autobusu. Provoz linek bude zajištěn historickými vozy Křižík & Brožík č. 18 z roku 1899, tramvají řady T1 z roku 1956 a trolejbusem Škoda 9 Tr z roku 1979.

Tramvaj č. 18 bude jezdit po okruhu kolem historického jádra Plzně, trasa bude začínat a končit v zastávce u bývalé televizní služby „U Synagogy, Palackého“, povede přes náměstí Republiky, Křižíkovy sady a zpět přes náměstí, Solní ulici a Palackého třídu. Bude-li volná kapacita vozu, cestující budou moci se souhlasem průvodčího nastupovat na všech zastávkách na trase. V případě nepříznivého počasí bude tramvaje číslo 18 nahrazena tramvají Tatra z továrny ČKD.
Tramvaj č. 18 bude odjíždět ze zastávky „U Synagogy, Palackého“ v intervalu 30 minut od 9:00 do 17:30.

Tramvaj řady T bude jezdit ze zastávky „U Synagogy, Palackého“ na Bory a dále v trase Bory – náměstí Republiky – Mikulášské náměstí a zpět do Palackého. Spoje linky budou odjíždět ze zastávky „U Synagogy, Palackého“ v intervalu 60 minut od 9:00 do 16:00.

Trolejbus Škoda 9Tr bude jezdit na lince, která bude začínat v zastávce „Muzeum“ v Goethově ulici a povede okruhem přes Bory, Doudlevce, střed města do Doubravky a zpět k Muzeu.
Odjezdy linky ze zastávky „Muzeum“ budou v 60minutovém intervalu od 10:50 do 15:50. První spoj linky v 9:50, bude odjíždět ze zastávky „Mrakodrap“ směrem ke Klatovské.

V pátek 13. a v sobotu 14. září bude v době od 9 do 18 hodin vystaven na náměstí Republiky autobus Škoda 706 RTO, který bude volně přístupný pro zájemce o prohlídku salónu vozidla.

Cena za jednu jízdu z počáteční zastávky a jakékoliv další zastávky na trase až do konečných zastávek (u tramvajové linky „U Synagogy, Palackého“ a u linky trolejbusu „Muzeum“) je stanovena na 40 Kč za osobu, děti do 15 let včetně a senioři nad 70 let na 20 Kč a pro rodiny s dětmi PMDP, a.s. připravily speciální rodinnou jízdenku, kterou mohou využít 2 dospělí a až 2 děti za 90 Kč.

Další informace o akci Dny vědy a techniky Podobně jako v loňských ročnících i letos v polovině září věda a technika doslova zaplaví ulice Plzně. Těšit se můžete na šest dní nabitých jiskřivými experimenty, bublajícími kádinkami, blikajícími monitory, spalujícími lasery, virtuálními dvojníky a počítači, které si to s vámi nemilosrdně rozdají třeba na autodráze. Letos jsme si pro vás ale připravili i několik skutečných „lahůdek“. Budete si moci vyzkoušet 3D tiskárnu, prohlédnout si historický autobus, svézt se tramvají číslo 18 z roku 1899 a nad tím vším se bude majestátně vznášet obří vzducholoď.

Již tradičně je program akce rozdělen do dvou částí. Od pondělí do čtvrtka (9.–12. září) vás pozveme k nám do univerzitního kampusu na Borských polích. Během této první části vás necháme nahlédnout do našich laboratoří a do špičkových univerzitních pracovišť. Zde si můžete vyzkoušet různé pokusy a měření, vidět v akci nejmodernější přístroje nebo zúčastnit speciálních kurzů. Na druhou část akce v pátek a sobotu (13.–14. září) věda dorazí přímo do centra Plzně a přilehlých ulic. Vstup na veškeré akce je zdarma.

Podrobnější informace o programu najdou zájemci na http://www.dnyvedy.zcu.cz/2013/uvod.php


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,71517 s | počet dotazů: 167 | paměť: 50299 KB. | 27.09.2021 - 15:09:11
X