Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

V Ostravě je ve zkušebním provozu unikátní antikolizní systém

Nejen profesionálně vyškolení řidiči Dopravního podniku Ostrava (DPO), nově posílí ochranu bezpečí cestujících i v ČR unikátní antikolizní systém fungující ve zkušebním provozu. Od minulého týdne se už i na něj mohou cestující spolehnout ve dvou nejmodernějších ostravských tramvajích Stadler, primárně nasazených na lince č. 8 mezi Porubou a centrem města. Antikolizní systém dokáže identifikovat překážku na přímé koleji až na vzdálenost 80 metrů. Sleduje přitom nejen všechna ostatní vozidla, ale například i chodce. Systém začne brzdit provozní brzdou tak, aby zastavil před překážkou, případně alespoň radikálně snížil rychlost, a tím maximálně omezil následky kolize. Jedná se o asistenční systém, podobný jako u osobních vozidel. Nepřebírá ale 100% zodpovědnost za řidiče, pohybuje se v rámci svých technických limitů. První dva prototypy, včetně konstrukčních a vývojových prací, vyšly na bezmála pět milionů korun. Jejich testování bude ukončeno v červnu. Do budoucna chce DPO systém instalovat do všech dalších 38 tramvají typu Stadler. Montáž do každého dalšího vozidla přitom vyjde na zhruba půl milionu korun.

Zabliká, zapípá a tramvaj bezpečně zastaví. To se teď bude odehrávat v kabině řidiče, pokud by hrozila kolize vozidla s překážkou nebo jiným vozidlem. Systém ochrany funguje ve třech krocích – nejdříve řidiče na nebezpečí upozorní výstražná ikona na palubním počítači, pak i zvukový výstražný signál a nakonec řídicí systém vozidla tramvaj sám zastaví. „Tento antikolizní systém od firmy Bosch Engineering ještě v České republice nikdo neaplikoval. Pomůže nám zvýšit bezpečnost jízdy v našich vozech. Ochrání naše cestující i majetek Dopravního podniku Ostrava. Pokud se tyto technologie osvědčí, budeme je určitě nasazovat i na další vozy. Stát se nejmodernějším dopravním podnikem totiž znamená být i tím nejbezpečnějším“, doplňuje generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Nejen tramvaje, ale také autobusy chce do budoucna Dopravní podnik Ostrava posílit o bezpečnostní antikolizní prvky. V současné době pro ně testuje systém Mobileye.

Zdroj, foto: Dopravní podnik Ostrava


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,70878 s | počet dotazů: 180 | paměť: 53291 KB. | 24.10.2021 - 11:45:32
X