Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

V Náměšti nad Oslavou stojí malý "Karlův most"


0 0 hlasů
Hodnocení článku

Barokní silniční most překonávající řeku, který zdobí 20 barokních soch, připomíná zmenšenou kopii kamenného mostu v Praze. Mimo jiné také proto, že je z něj krásný výhled na zámek. Foto viz. Via Gallery.

V roce 1737 dal most postavit Václav Adrian z Enckenvoirtu a v roce 1744 bylo vysvěceno 20 barokních dvoumetrových soch, které jsou umístěnz v osách pilířů. Osm z nich je dílem Josefa Winterhaltera, žáka sochaře Brokofa. Most je postaven z kamene a cihel  a je omítnutý. Most tvoří 7 půlkruhových oblouků z nichž tři vedou přes řeku. Rozpětí největšího oblouku je 10 metrů. Celková délka mostu je 62 metrů a šířka 8 metrů. Mostovka je mírně vyklenutá a v nejvyšším bodě dosahuje výšky 6,2 metrů. Povrch vozovky je dlážděn žulovými dlažebními kostkami. Pilíře mostu mají trojúhelníkovité protipovodní záhlaví a jejich tloušťka dosahuje přibližně 2 metry. Most sloužil jako spojení mezi zámkem a městem a vedla tudy důležitá spojnice mezi Třebíčí a Brnem. V roce 1986 byla doprava převedna na nový silniční most.

V současné době je most určen jen pro pěší a cyklistickou dopravu. Podrobnější informace o výzdobě mostu na stránkách města Náměšť nad Oslavou.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,73219 s | počet dotazů: 213 | paměť: 33642 KB. | 03.10.2022 - 06:05:33