Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

V Moravskoslezském kraji jsou na vybraných úsecích silnic II. a III. tříd osazeny reflexní pásky


Stejnými prvky budou postupně označeny stromy v bezprostřední blízkosti vozovek tam, kde hrozí největší úskalí při zhoršené viditelnosti nebo v noci. Správa silnic Moravskoslezského kraje instaluje reflexní pásky s cílem zvýšení bezpečnosti a tím i snížení počtu dopravních kolizí a nehod.  Řidičům totiž usnadní orientaci při nepříznivém počasí a v noci, urychlí jejich případnou reakci na nenadálou situaci. „Na silnicích I. tříd a dálnicích jsou reflexní pruhy už zcela běžnou záležitostí. Rozhodli jsme se, že chceme také přispět ke snížení nehodovosti a případných zranění na silnicích nižších tříd, kde jsou mnohdy silnice úzké s množstvím nepřehledných zatáček a hojným stromořadím,“ doplnil technicko-provozní náměstek Milan Novák.  Moravskoslezský kraj vlastní silniční síť II. a III. tříd v délce 2733 km.

„Na příkladu zvýraznění aleje stromů v katastru obce Petrovice a Závada u Karviné jsou zřejmé některé pozitivní aspekty – viditelnost překážky z daleka a zvýraznění obou stran vozovky, které řidiče upozorní včas na blížící se překážku či zúžení profilu,“ řekl vedoucí střediska Karviná Václav Hrachovina.  Řidič díky reflexní žluté barvě zbystří a jede opatrněji. V karvinském okrese vybrali zatím silničáři úzké úseky s letitými alejemi vzrostlých stromů, kde není možné rozšířit komunikaci. Reflexní pásky jsou už k vidění na silnici III. třídy 46810 třídy z obce Závada nad Olší do Petrovic u Karviné a na silnici číslo 46811 u obce Golkovice v blízkosti polských hranic.  „Jedná se o tak úzkou komunikaci, kde se mají problém vyhnout autobusy,“ upřesnil  Václav Hrachovina.

„Nebezpečné zatáčky jsme vytipovali na základě mnohaletých zkušeností. Jako například nebezpečný úsek na silnici III. třídy 44334 vedoucí z Hradce nad Moravicí do Melče, kde dochází k častým dopravním nehodám. Zatím umisťujeme reflexní pásky do svodidel. V opavském regionu je ale velké množství stromů, které lemují silnice. Těžko se dá vybrat, který je nebezpečnější, a proto budeme postupně dávat odrazky i na ně. Strom je z dálky vidět, i když bílý pás už je vybledlý,“ popsal vedoucí opavského střediska Petr Kudela.

Nepřehledné či prudké zatáčky, zúžené průjezdy označují už také v okrese Bruntál, kde silničáři projednali rizikové lokality s dopravní policií. „Zatím řidiče upozorňují reflexní pásky na silnici II/452 z Karlovic do Andělské Hory, kde je směrové vedení silnice s velkou spoustou zatáček a serpentin a poměrně hustý provoz dopravy. Na seznamu dalších lokalit jsme se dohodli se zástupci policie a odborů dopravy a silničního hospodářství městských úřadů v Bruntále, Rýmařově a Krnově,“ upřesnil vedoucí technicko- správního úseku bruntálského střediska Jaromír Šimek. Zástupce Dopravního inspektorátu Bruntál PCČR Jindřich Suchý potvrdil, že policie tuto aktivitu podporuje: “Určitě je přínosné instalovat reflexní pásky do dopravně nebezpečných míst.“

Speciální lišty se postupně objeví na svodidlech nebo stromech v rámci Moravskoslezského kraje. „Jedná se například o silnici III/46414 před obcí Lhotka (svodidla), silnici III/46613 v MOb Plesná (svodidla), silnici II/473 v obci Václavovice (svodidla) nebo silnici II/4804  v obci Košatka (stromová alej u hřbitova),“ vyjmenoval Marek Melichárek, vedoucí střediska Ostrava. „Jsme přesvědčeni, že i tímto opatřením dojde ke zvýšení pasivní bezpečnosti na krajských silnicích v Moravskoslezském kraji,“ uzavřel ředitel SSMSK Tomáš Böhm.

Zdroj: MSK


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,90800 s | počet dotazů: 196 | paměť: 31922 KB. | 07.06.2023 - 10:06:21