V Liberci byl zprovozněn nově osvětlený heliport


IMG 5123

Letecké posádky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje(ZZS LK) již mohou v Liberci na své domovské základně bez obav přistávat i po soumraku. Nový heliport slavnostně uvedl minulý týden do provozu ředitel ZZS LK Luděk Kramář spolu s hejtmanem Martinem Půtou, jeho statutární náměstkyní pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitkou Volfovou   a náměstkem pro oblast zdravotnictví Přemyslem Sobotkou.

Právě osvětlení heliportu bylo podmínkou Úřadu pro civilní letectví, bez jejíhož splnění hrozilo omezení rozsahu denního letového provozu. A právě v Liberci byla poslední základna HEMS, která ji zatím nesplňovala. Letecká základna ZZS LK neprovozuje noční lety, ale pouze denní (tj. od svítání do soumraku – tento čas je v průběhu roku proměnlivý), nicméně pilot ani posádka vrtulníku  nemohou odhadnout přesnou dobu návratu na základnu a neosvětlený heliport jim ho  komplikoval.

V Libereckém kraji mají heliport také nemocnice v Liberci, ve Frýdlantu, Jablonci nad Nisou, v Turnově a v Jilemnici. V období od 1.1. do 31.8. 2020 zajistily letecká posádky ZZS Libereckého kraje již 412 vzletů. V červenci a v srpnu vrtulník Kryštof 18 uskutečnil 157 vzletů k celému spektru vážných traumatických a interních stavů – např. k pacientům s cévní mozkovou příhodou, se srdeční zástavou, ke kolapsům, k dopravním nehodám, úrazům a tonoucím.

Práce na novém heliportu začaly v únoru letošního roku, jeho stavba skončila v srpnu. Jeho celková cena je 6,7 milionů korun a ZZS LK ji zaplatila z účelové dotace, kterou poskytl Liberecký kraj. Stavební část heliportu si vyžádala náklady 3 miliony korun, 3,4 milionu korun stály použité technologie a 300 tisíc ZZS LK zaplatila za projektovou dokumentaci. Nový heliport vyrostl na pozemku, jenž původně patřil městu Liberec, díky rychlému a vstřícnému jednání zainteresovaných institucí se jej však velmi rychle podařilo vyměnit za jiný, který patřil Libereckému kraji.

Zdroj: ZZS LK


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,59113 s | počet dotazů: 194 | paměť: 34977 KB. | 30.09.2023 - 09:39:59