Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

V leteckém muzeu pokřtí unikátní  repliku francouzského letadla z roku 1913


V neděli 8. října 2017 v 10 hodin dopoledne se v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha uskuteční slavnostní křest replika francouzského letadla z roku 1913 Caudron G3. Původní myšlenka na stavbu repliky tohoto letounu vznikla v roce 1994, kdy Vladimír Handlík vyhrál s modelem letounu Caudron  G3 mistrovství světa v holandském Arnhemu a o rok později i mistrovství Evropy v Polském Deblině. Podklady z francouzských muzeí De Medon a Le Bourget byly k dispozici, a tak mohla být zahájena příprava stavby. Pro realizaci projektu byl zakoupen australský sedmiválcový hvězdicový motor Rotec 2 800 o výkonu 110 k. Letoun vznikal v dílně Petra Svobody v Brně a po dokončení konstrukce a potažení byl dokončován Ing. Petrem Taxem a Petrem Opělou  v dílně leteckého muzea Metoděje Vlacha a také v dílnách v Praze. Odborným poradcem této stavby byl člen nadačního fondu Ing. Emil Přádný.

Instalaci hvězdicového  motoru  Rotec 2 800 provedli  členové nadace Metoda Vlacha Jiří Hybler a Petr Prskavec, laminátové díly zhotovil Tomáš Souček. Letoun po dokončení zalétal zkušební pilot Ing. Petr Handlík, který se také velkou měrou na dokončení stavby letounu podílel. Řídil montážní práce, zhotovil spoustu detailů, letoun nabarvil a dokončil celkový finál letounu.  Letoun se poprvé vznesl do vzduchu v sobotu 23. září a zálet pokračoval v pondělí 25. září. Stroj při zkouškách prokázal stabilitu ve vzduchu a také příjemné letové vlastnosti. V celé Evropě existuje pouze jediný letoun tohoto typu, a sice replika na letišti ve Francii v La ferté Allais. „Boleslavský“ stroj je tedy jedním ze dvou létajících na evropském kontinentu.

Nadační fond letadla Metoda Vlacha připravoval stavbu tohoto zajímavého stroje 8 let. Slavnostního křtu se zúčastní také primátor města Raduan Nwelati, zástupci představenstva firmy Škoda Auto i předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. Veřejnosti se letadlo poprvé představí na Dobovém leteckém dni v Mladé Boleslavi, který se uskuteční 16. června 2018.

Video z prvního letu na https://www.youtube.com/watch?v=7a3IAgT4SII&feature=youtu.bek

Zdroj: MB


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,83988 s | počet dotazů: 217 | paměť: 30651 KB. | 29.11.2022 - 15:16:00