Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

V Hradci Králové zkouší nový elektrobus SOR EBN 11


Již třetí elektrobus nasadí královéhradecký dopravní podnik od 23. března do provozu městské hromadné dopravy. Vůz typu SOR EBN 11 z dílen společnosti SOR Libchavy bude jezdit hradeckými ulicemi v testovacím provozu do konce března a potom bude vozidlo zařazeno do plného provozu. Aktuálně se s ním seznamují technici, zaškolují se řidiči a do vozu se instalují nezbytně nutné prvky odbavovacího sytému. Dopravní podnik by do budoucna chtěl ekologickými elektrobusy plánovaně nahradit dosluhující autobusy.

Elektrobus SOR EBN 11 je prodlouženou variantou vozu, který Dopravní podnik města Hradce Králové provozuje již od září roku 2013 a cestující se s ním nejčastěji setkávají v pracovních dnech na linkách č. 12, 13 a 17 a o víkendech č. 18 a 25. Nový, jedenáctimetrový, vůz chce podnik vyzkoušet na všech linkách ve městě. „SOR EBN 11 je nízkopodlažní dvounápravový třídveřový elektrobus, vybavený dvěma klimatizačními jednotkami pro zvýšení cestovního komfortu řidiče i cestujících. Motor o výkonu 120 kW a baterie s kapacitou 172 kWh zajišťují dojezd podle náročnosti provozu 120 – 150 km. V tomto vozidle jsou použity lithium-iontové baterie, jejichž nabíjení se provádí v nočních hodinách v areálu provozovny v řádu několika (5-7) hodin. Touto prodlouženou verzí městského elektrobusu vychází společnost SOR vstříc poptávce dopravních podniků po vozidlech na bateriový pohon srovnatelných z hlediska obsaditelnosti s běžným 12metrovým vozidlem na naftový pohon,“ popisuje parametry vozu vedoucí marketingu dopravního podniku František Meduna.

Celková obsaditelnost vozidla je 81 cestujících (z toho 27 míst je k sezení), čímž je srovnatelný s klasickým autobusem MHD. Maximální rychlost vozidla je 80 km/hod. Úroveň vnější a vnitřní ergonomie a použitých materiálů dovoluje snadněji udržovat čistotu a zvyšuje cestovní komfort jak řidiče, tak cestujících. Ve srovnání s vozidlem SOR EBN 9,5 došlo mimo dalších změn k výrazné inovaci pracoviště řidiče a faceliftu zadní části vozidla.  „V současnosti se tedy již na linkách hradecké MHD můžete setkat se třemi elektrobusy – mimo již dvou zmíněných z produkce společnost SOR Libchavy, je do provozu od října 2014 nasazován také dvanáctimetrový dvounápravový elektrobus Škoda Perun Škody Electric. Obě vozidla – SOR EBN 9,5 i Škoda Perun jsou provozována v režimu nočního dobíjení,“ mapuje současný stav elektrobusové flotily dopravního podniku František Meduna a přibližuje i některé rozdíly: „Elektrobus Škoda, který je vybaven elektrickým topením, vyžaduje v klimaticky náročnějším zimním období dobíjení i mezi jednotlivými částmi dělené směny, elektrobus SOR je vytápěn topením naftovým a mezi jednotlivými částmi dělené směny dobíjen být nemusí.“ Pro nabíjení vozidel používá dopravní podnik nabíječe dodané výrobcem současně s vozidly.

Dopravní podnik plánuje rozšířit počet elektrobusů na 28 vozů, a proto přihlašuje v rámci dotací z evropských fondů projekt na pořízení dalších 25 elektrobusů. Těmito vozidly chce v rámci plánované obnovy vozového parku nahradit část vozového parku pomalu dosluhujících autobusů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,10039 s | počet dotazů: 183 | paměť: 20134 KB. | 25.05.2022 - 09:41:59