Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

V České Lípě začínají ověřovat nový systém parkování


Poslední týden v září byl zahájen testovací provoz parkovacích automatů na parkovišti u vodního hradu. Parkování je prvních 15 minut stání zadarmo a sazby za parkovné jsou nižší, než byly dříve. Parkování je prvních 15 minut stání zadarmo a sazby za parkovné jsou nižší, než byly dříve. Prvních 60 minut je za 10 korun, další hodina pak za 20 korun. Parkovné je možné platit po minutách, tedy lidé zaplatí opravdu jen to, co odstojí. Provozní dobu, tedy časový úsek, po který je potřeba platit parkovné, město zkrátilo. Nově je nutné platit jen od pondělí do pátku od 8 – 17 hodin. Soboty, neděle a svátky mají lidé zadarmo. Zdravotně handicapovaní řidiči parkovné platit nemusí vůbec.

Během prvního týdne provozu se potvrdil zájem o parkování na uvedeném parkovišti. „Velmi nás překvapila částka, kterou jsme za jediný týden díky parkovacím automatům vybrali. Již nyní můžeme říci, že se nám za první měsíc provozu zřejmě podaří vybrat takovou sumu peněz, která nejen že pokryje náklady na provoz a údržbu automatů, ale ještě budeme moci peníze zpětně investovat do oprav komunikací a chodníků ve městě. Po prvním týdnu provozu se navíc zdá, že poplatek za parkování je nastaven tak, jak jsme chtěli. Lidé přijedou, zaparkují, vyřídí si vše, co potřebují a zase odjedou,“ uvedl místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle.

Při přípravě nového systému parkování na ploše u vodního hradu město spolupracovalo s majitelem obchodního domu Andy tak, aby se změna řidičů dotkla co nejméně. Zároveň se město snažilo udělat změny v systému hrazení parkovného tak, aby byly pro řidiče co nejpřehlednější. I díky připomínkám řidičů město během prvního týdne doplnilo na ploše cedule pro snazší orientaci. Společnost ANDY vybudovala na pozemku u vodního hradu pronajatém od města Česká Lípa parkoviště pro 65 vozidel. Toto parkoviště potom provozovala na základě smlouvy s městem po dobu deseti let až do 12. 9. 2013, kdy smlouva skončila. Podle této smlouvy parkoviště po uplynutí sjednané doby patří městu Česká Lípa, které se rozhodlo provozovat ho samo. Stejný osud čeká i další parkoviště ve městě.

Nový systém provozovaný městem sjednotí způsob výběru parkovného a výběrčí poplatků nahradí parkovací automaty. Sazba parkovného bude stanovena jako progresivní, tedy čím delší dobu bude řidič na místě stát, tím zaplatí více. Vedení měst počítá s tím, že z vybraných peněz bude hradit provoz parkovacích automatů. Zbylé peníze poputují do speciálního fondu, z něhož se budou hradit primárně opravy komunikací a chodníků.  Testovací půlroční provoz na ostatních parkovištích začne od 1.1.2014 a  v červnu 2014 pak budou vyhodnocena data a případně systém může být upraven.

 

 

Zdroj: TZ Česká Lípa korun.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,44873 s | počet dotazů: 213 | paměť: 62822 KB. | 05.02.2023 - 05:00:55