Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování

V centru Prahy zdobí vánoční stromek také revitalizované Betlémské náměstí

Začátkem listopadu byla dokončena druhá etapa revitalizace náměstí a v současné době zdobí kromě vánočně ozdobeného smrku i dva nové stromy okrasné třešně Prunus avium „Plena“ (Třešeň ptačí plnokvětá). V minulém roce dostalo náměstí nové povrchy a stromy byly vysazeny v rámci letošní druhé etapy revitalizace. V příštím roce proběhne etapa třetí, kdy náměstí ozdobí vodní prvek. Stromy na náměstí byly zasazeny do strukturního substrátu sloužícího k provzdušnění prostoru kořenů a k jejich dalšímu růstu a do výsadkového substrátu. Navrch byl umístěn krycí štěrk pro snadnější úklid. Stromy dosahují výše přes 200 centimetrů a kmeny jsou chráněny ochrannou kovovou konstrukcí natřenou ekologickým protigrafitovým nátěrem.

Rabátka jsou kryta kovovou historizující mříží.

Cílem etapy „Rekonstrukce Betlémského náměstí“ je oprava nerovných povrchů vozovky a chodníků, oprava vybočených obrub, oprava a doplnění mobiliáře vč. vysazení stromu a úpravy uličních vpustí, lapačů nečistot a šoupat. Půdorys rozhraní chodníků a vozovky zůstal zachován, změnil se pouze výškové úrovně těchto rozhraní a zároveň ploch, které vymezují. Standardní rozdíl mezi úrovní vozovky a chodníku je sjednocen na 10 cm. Ve středu plochy Betlémského náměstí tam, kde se do budoucna nepočítá s průjezdností, došlo ke zmenšení rozdílu na 2 cm. Směry dlažby v západní části náměstí vytváří dostředný vzor, v ostatních částech náměstí zůstává směr dlažby vždy kolmý k hranám chodníků. Součástí projektu je také úprava parkovacích stání.

Celková plocha revitalizace a úprav Betlémského náměstí obsáhla plochu 2 342 m2 a náklady dosáhly výše necelých 10 milionů korun.

Prunus avium ‚PLENA‘ ( třešeň ptačí) zdobí naší krajinu již 300 let. Je to jedna z nejkrásnějších okrasných třešní původem z Francie. Kvete v první fázi třešňových stromů sněhobílými, opravdu plnými květy na poměrně dlouhé období až 3 týdnů. Květy jsou sterilní, takže se hodí i do míst, kde si nepřejete nepořádek z plodů. Opadavé listy jsou tmavě zelené, jemně pilovité při okrajích, 7-10 cm dlouhé a na podzim se barví do zlatavě oranžové a do měděné červené.  

Zdroj: Praha 1

Foto: B.B.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,91563 s | počet dotazů: 162 | paměť: 19231 KB. | 16.01.2022 - 10:55:23