Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Údržba silniční zeleně vyžaduje nemalé finanční prostředky


Platí to také v Kraji Vysočina. Údržba silniční zeleně nespočívá jen v úpravách terénu a odstranění travních porostů, ale i o nezbytnou údržbu, která má v konkrétních úsecích vliv na bezpečnost silničního provozu. Řeč je o vysekávání a údržbě příkopů u silnic II. a III. tří v majetku Kraje Vysočina v délce 4,7 tisíce kilometrů. Kraj Vysočina se standardně stará o údržbu svahů a příkopů mimo obce, na dvojí sečení trávy kolem silnic v obcích přispívá obcím z krajského rozpočtu.

„V letošním roce jsme přispěli na údržbu příkopů 85 obcím, z vyčleněného miliónu korun jsme rozdělili více než 800 tisíc korun,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy a majetku Libor Joukl. Na dotacích resp. příspěvcích na údržbu úseků mimo vozovku vyplácí Kraj Vysočina stále vyšší částky. „Obce často na tuto práci najímají spoluobčany, kteří dlouhodobě nemohou najít práci. Velice dobře funguje spolupráce obcí se zemědělskými družstvy, která údržbu provádí podle potřeb obce s ohledem na veřejné dění. Nejsou tak limitovány plánováním tras a vytížeností jednotlivých cestmistrovství Krajské správy a údržby silnic Vysočiny,“ uvedl Libor Joukl. Tyto skutečnosti budou podle něj také rozhodující pro zajišťování údržby zeleně a úprav terénů po Novém roce, kdy se budou řídit novou legislativou. Kraj bude udržovat průjezdní úsek v obdobném rozsahu jako neprůjezdní úsek a všechny pozemky ve vlastnictví kraje.

Údržba zeleně a úpravy terénů přišly Kraj Vysočina v roce 2013 na 24,5 miliónů korun, o rok později už sečení trávy a další aktivity kolem silnic přišly na 28 miliónů korun. Částka za rok 2015 bude podle odhadů opět o něco vyšší. „Standardně se kolem silnic II. a III. tříd provádějí dvě seče, rozhledová místa v křižovatkách a nepřehledné úseky silnic jsou udržovány častěji. Ke kosení travních porostů používá KSUSV různé druhy sekaček – traktorové ramenové, traktorové samochodné, mulčovací techniku, podsvodidlové sekačky, sekačky ramenové na vozy Mercedes Benz Unimog . Aktuálně je k dispozici 69 kusů speciální techniky,“ vyjmenoval Libor Joukl.

Zdroj: Kraj Vysočina


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,08913 s | počet dotazů: 212 | paměť: 46017 KB. | 28.01.2023 - 21:48:08