Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

V Ostravě plánují propojit turistické cíle lanovkou
Areál Vítkovice

Černou louku s hlavními turistickými cíli v Ostravě může v budoucnu propojit kabinková lanovka. Cílem návrhu je propojit půl milionu návštěvníků ZOO s milionem těch, kteří ročně navštíví Dolní oblast Vítkovice, a přilákat další. Podle primátora Tomáše Macury by rychlý a ekologický dopravní prostředek byl další turistickou atrakcí Ostravy. Lanovka by vyřešila nejen v tuto chvíli složité dopravní propojení mezi Zoo a Dolní oblastí Vítkovice. Navázala by na ostravskou historii, kdy obyvatelům města nad hlavami jezdívaly vozíky uhelné lanové dráhy jako každodenní kolorit života.

Studie proveditelnosti vyhodnotila jednotlivé varianty a možnosti. Projekt výstavby lanovky byl na základě jejího doporučení rozdělen do tří samostatných úseků. Hlavní trasa, tedy propojení DOV se ZOO, by měla na základě prvotních údajů stát 611 mil. Kč a spojit tyto turistické cíle do 11,5 minut jízdy. Další trasa by mohla propojit území Nové Karoliny s DOV a třetí by podle projektantů mohla vést přímo nad zoologickou zahradou. Lanovka s kapacitou 8-10 osob v  kabince by měla hodinovou kapacitu 800 osob s možným navýšením limitu až na 1600 osob za hodinu.

„Výsledky studie proveditelnosti ukázaly, že projekt je životaschopný a může postoupit do další fáze. Zároveň již víme, že lanovka nebude primárně součástí městské hromadné dopravy, ale bude převážně turistickou atrakcí, a proto na ní nebudeme moct čerpat žádné dotace. To znamená, že s ohledem na náklady na projekt je málo pravděpodobné, že by do něj město investovalo samo. Souběžně s dalšími fázemi přípravy projektu budeme tedy hledat také investora, který by posléze projekt převzal anebo se kterým bychom jej realizovali společně,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Na tiskové konferenci k problematice ostravské městské lanovky, která se uskutečnila 15. prosince v klubu Heligonka v areálu Dolu Hlubina a jíž se vedle primátora Tomáše Macury zúčastnili moravskoslezský hejtman Ivo Vodrák, architekt Josef Pleskot a další, zazpíval svoji píseň o lanovce ostravský bard Jarek Nohavica.

 

Další články z IZDoprava.cz

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.