Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Technické muzeum v Brně pořádá výstavu o dálnici


Novou výstavou v Technickém muzeu v Brně bude od 4. března 2014 výstava o tzv. německé dálnici. První dálnice začaly být ve velkém budovány od poloviny 30. let v Německu. Ještě před okupací Československa se přípravné a projekční práce rozběhly také na našem území. Trasa plánované dálnice vedla od Městečka Trnávka, okolím Jevíčka, Velkých Opatovic, Boskovic, Černé Hory, Kuřimi, Brna a dále k Pohořelicím. Byla v linii dlouhé asi 85 km rozestavěna tzv. průchozí dálnice, která měla spojovat tehdejší německou Vratislav s Brnem a Vídní.

I přes neblahé historické souvislosti musíme obdivovat promyšlenou preciznost projektu, v němž se snoubí technická vyspělost s ekologickým a estetickým hlediskem v harmonický celek.  Traséři a projektanti v mnohém předběhli svou dobu a stali se uznávanými autoritami ve svých oborech. Nemalou zásluhu na kvalitě provedení mnohdy revolučních technických řešení měla řada českých firem, které byly realizací pověřeny.

Příprava a následná výstavba probíhala v letech 1938 – 1942, kdy byla celá stavba kvůli hospodářským potížím válčícího Německa zastavena a zakonzervována.

Výstava bude v Technickém muzeu v Brně k vidění od 4. března do 8. června 2014. Vernisáž se uskuteční v pondělí 3. března v 16:30 hodin. Program bude zahájen přednáškou autora pana Jandy, po níž bude následovat slavnostní otevření výstavy.

Informace o Technickém muzeu v Brně na http://www.technicalmuseum.cz/

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,06298 s | počet dotazů: 206 | paměť: 28024 KB. | 07.08.2022 - 23:29:44