Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Stavba tunelu Blanka může pokračovat a spor o finance pokračuje


Rozhodčí soud v pátek 24. 1. vyhověl žalobě hlavního města Prahy a uložil společnosti Metrostav, že musí pokračovat ve stavbě tunelu Banka. Jedná se o jediné rozhodnutí, které v rozhodčím řízení mezi Prahou a společností Metrostav bylo zatím učiněno. Rozhodčí soud také předběžně prohlásil, že smlouvu o dílo mezi městem a Metrostavem považuje za platnou. Město toto předběžné oznámení vítá, protože se tímto rozhodnutím výrazně snížila nejistota ohledně právního základu vztahu mezi HMP a Metrostavem. Definitivní rozhodnutí v této věci nicméně padne v horizontu několika týdnů.

Rozhodčí řízení zahájila v listopadu 2013 společnost Metrostav, když se domáhala zaplacení neuhrazených faktur na cca 2,1 mld. Kč, které město nehradilo z důvodu pochybností o platnosti smlouvy o dílo s Metrostavem a jejích dodatků, jakož i o platnosti zadávání víceprací, které byly v rámci této částky fakturovány.  Společnost Metrostav také z důvodu těchto neuhrazených faktur k 7. 12. 2013 zastavila práce na stavbě. HMP s rozhodnutím Metrostavu nesouhlasilo, protože tímto krokem byl ohrožen termín dokončení a zprovoznění stavby. Proto v rámci rozhodčího řízení HMP podalo vzájemnou žalobu, aby Metrostav měl povinnost ve stavbě pokračovat bez ohledu na neuhrazené faktury. HMP nikdy nezpochybňovalo, že za tyto nové práce Metrostav má dostat zaplaceno.

Vzhledem ke kriminalizaci obchodního rozhodování představitelů HMP, kterého jsme svědky v kauze Opencard, nebylo možné pochybnosti ohledně formální platnosti smlouvy o dílo se společností Metrostav vyřešit jinak než v rámci rozhodčího řízení. Vedení HMP tedy zahájení rozhodčího řízení uvítalo jako nejrychlejší a právně nezpochybnitelné řešení velice složité situace, kterou zdědilo po svých předchůdcích.

Dále však pokračuje spor o zaplacení částky cca 2,1 mld. Kč, protože řešení tohoto sporu nezávisí jen na otázce platnosti uzavření smlouvy o dílo v roce 2006.  Stavba tunelu Blanka se kvůli pochybením předchozího vedení města výrazně prodloužila a prodražila o 6 miliard korun.

Článek a foto z akce Den otevřených dveří v tunelu Blanka https://www.izdoprava.cz/2011/10/tunel-blanka-prilakal-pozornost-navstevniku/

Zdroj.MHMP


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,93654 s | počet dotazů: 209 | paměť: 30812 KB. | 09.02.2023 - 14:30:33