Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Jak jsou silničáři Zlínského kraje připraveni na zimu?
Období zimní údržby silnic a nepřetržité služby dispečinků zimní údržby trvá od 1. listopadu 2015 do 31. března 2016. I v letošním roce, bude – přes zásadní nesouhlas Zlínského kraje – prováděna zimní údržba v kraji odděleně již třetí rok. Podle zvoleného postupu ministerstva dopravy bude zajišťovat jím vybraný uchazeč údržbu na všech úsecích dálnic a silnicích I. třídy.

Zlínský kraj  tedy zodpovídá za údržbu silnic II. a III. tříd. Pokud jde o krajské silnice, chemický posyp (solení) bude podle plánu zimní údržby letos používán na 735 kilometrech dopravně nejzatíženějších silnic (42 %), inertními posypy (kamennou drtí) bude udržováno 923 kilometrů (52 %). „Chemické udržování silnic je přibližně 1,5krát dražší, ale pro motoristy představuje větší komfort. Délka chemicky udržovaných silnic se letos zvýšila proti loňskému roku přibližně o 60 kilometrů. Jde například o silniční úseky II/433 hranice kraje. – Morkovice, II/495 Uherský Ostroh – Hluk, III/49714 Uh. Brod – křižovatka Pašovice, III/4867 Rožnov – Hutisko-Solanec,“ uvedl krajský radní pro dopravu Ing. Jaroslav Kučera. V některých lokalitách je však dosažení žádoucího zavedení chemického ošetřování silnic konfrontováno s možnými dopady na životní prostředí v chráněných krajinných oblastech.

Přibližně 107 kilometrů silnic III. třídy s malým dopravním významem (6 % krajských silnic) se v zimě neudržuje. Tyto úseky budou opatřeny svislým dopravním značením, které řidiče na neudržovaný úsek předem upozorní. Seznam úseků silnic Zlínského kraje, které se v zimním období neudržují: http://www.rszk.cz/vozovky/neudrzovane.php

Pro účely zimní údržby jsou silnice rozděleny do tří skupin či pořadí. U každého pořadí platí jiné zákonné časové limity pro odstranění závad ve sjízdnosti. Pro silnice zařazené v I. pořadí je lhůta pro obnovení sjízdnosti 3 hodiny, ve II. pořadí 6 hodin a ve III. pořadí 12 hodin. Letos poprvé najdou motoristé podrobné mapy plánu zimní údržby silnic i s jejich zařazením do příslušného pořadí také na webu Ředitelství silnic Zlínského kraje.

Zimní údržbu na silnicích II. a III. třídy ve Zlínském kraji budou provádět na základě uzavřených smluvních vztahů s ŘSZK „Sdružení SÚS 2015″. Na území jednotlivých okresů pak budou práce realizovat následující členové sdružení: Kroměříž – SÚS Kroměřížska, s. r. o., Uherské Hradiště – SÚS Slovácka, s. r. o., Vsetín – SÚS Valašska, s. r. o. a Zlín – SÚS Zlínska, s. r. o.

Zimní údržbu na silnicích I. třídy ve Zlínském kraji bude, na základě uzavřených smluvních vztahů mezi Ministerstvem dopravy ČR, respektive Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, zajišťovat obchodní společnosti AVE CZ odpadové hospodářství, s. r. o. Na části území okresu Vsetín pak společnost SÚS Valašska. V okrese Kroměříž „Sdružení AMS“ (SÚS Kroměřížska a AVE CZ, s. r. o.). Na území okresu Uherské Hradiště bude pro ŘSD ČR zajišťovat zimní údržbu obchodní společnost SÚS Slovácka.

Celkově bude v zimním období 2015-16 připraveno pro silnice II. a III. třídy na území celého kraje 60 sypačů pro posyp vozovek i odstraňování sněhu pluhováním, 106 traktorových radlic, 37 nakladačů a 18 ks těžké techniky (sněhových fréz, grejdrů apod.).  Při maximálním nasazení může být do zimní údržby silnic zapojeno až 339 pracovníků. Pro letošní zimní období je na skládkách a ve skladech SÚS připraveno 11 210 tun posypové soli a 16 750 tun kamenné drti.

Zdroj:ŘSZK

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/59830/virtual/www/wp-content/themes/izdoprava/footer.php on line 120
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.