Od začátku prosince platí nové dálniční známky na rok 2013Od soboty 1. prosince začaly platit na našich silnicích dálniční známky pro období roku 2013, které slouží k úhradě časového poplatku za užívání zpoplatněných úseků dálnic a rychlostních komunikací pro vozidla s nejvyšší povolenou hmotností do 3,5 tuny. Dálniční známky zakoupí řidiči na pobočkách České pošty a na většině čerpacích stanic. Dálniční kupony na zkrácené časové období   jeden měsíc nebo deset dní, bude možné zakoupit od 1. ledna 2013. Jejich cena je stanovena na 440 Kč u měsíčního, respektive 310 Kč v případě desetidenního kuponu.V roce 2013 dojde k rozšíření dálniční sítě, kde bude kupón povinností. Jde o dálnici D3 , kde  v úseku Tábor – Veselí nad Lužnicí dojde ke zpoplatnění celistvého úseku od Mezna do Veselí nad Lužnicí v délce 42 kilometrů.

Cena dálničních kupónů na rok 2013 zůstává stejná jako u emise 2012: roční kupón stojí 1 500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní pak 310 Kč. Platnost měsíčních kupónů začíná dnem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím dne bezprostředně následujícího měsíce, který se číselně shoduje se dnem vyznačeným na kupónu. Není-li takový den v příslušném následujícím kalendářním měsíci, připadne konec platnosti na jeho poslední den. Například konec platnosti měsíčního kupónu s vyznačeným počátkem doby platnosti 13. května 2013 je 13. června 2013. Konec platnosti měsíčního kupónu s vyznačeným počátkem doby platnosti 30. ledna 2013 je 28. února 2013.Platnost desetidenních kupónů začíná dnem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím desátého kalendářního dne. Například konec platnosti desetidenního kupónu s vyznačeným počátkem doby platnosti 13. května 2013 je 22. května 2013. 

Dálniční kupóny mají celou řadu ochranných prvků. Jeden z nich, který při koupi umožní zákazníkovi rozpoznat pravost kupónu, je umístěn v jeho spodní části prvního a druhého dílu. Jedná se o prvek tištěný opticky variabilní barvou, který se změnou dopadajícího světla mění svoji barevnost (při naklopení prvek změní barvu z růžové na zelenou). Tento ochranný prvek je částečně překryt holografickou fólií a je umístěn vpravo od této fólie.

Další články z IZDoprava.cz