Šumava ukrývá tunel s vůní romantiky

Romantické stavby portálů tunelu na Schwarzenberském kanálu mohou být dobrým turistickým cílem po celý rok. FOTO v článku.

Samotná stavba Schwarzenberského kanálu je zajímavé technické dílo, které v období svého vzniku plnilo dobře svou úlohu. Dnes můžeme obdivovat  myšlenku i realizaci stavby, která umožnila přepravovat dříví z místa vytěžení až do místa zpracování a to bez velké fyzické námahy. Královský lesní inženýr Josef Rosenauer navrhl na konci 18. století řešení plavebního kanálu, které zaujalo knížete Schwarzenberka a v roce 1791 byla dokončena první část  kanálu. První úsek kanálu byl na dně 1,6 metrů široký a 1 m hluboký a vedl od úbočí Růžového vrchu až k Jezernímu potoku, vytékajícího z Plešného jezera. Dalších 31 let se stavěl kanál dál a součástí celého systému kanálů o délce 39,9 km se systémem regulačních staveb. Celé vodní dílo mělo  tři smyky, 87 mostů a mostků, 80 vodních propustí, 22 vodních stavidel a také 419 metrů dlouhý tunel pod Jelením hřbetem. Od roku 1963 je Schwarzenberský kanál veden v seznamu technických památek. V letech 1999 – 2001 provedla Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava rekonstrukci úseku mezi Jeleními Vrchy a Želnavským smykem o délce téměř 11 km a úsek mezi potoky Světlá voda a Stocký potok o délce 2 km.

Schwarzenberský plevební kanál Schwarzenberský plevební kanál

Opravený vodní kanál i stavbu tunelu je možné obdivovat při návštěvě obce Jelení. V těsné blízkosti parkoviště v obci Jelení je jeden z portálů vodního tunelu. Ke druhému portálu je možné dojít po asfaltové silničce nebo přímo lesem po směru vedení tunelu, kde je možné vidět další stavby související s funkcí tunelu. Portál tunelu ukrytý v lese na rozcestí turistických tras připomíná vstup do tajemného pohádkového podzemního hradu. 

Upozornění pro řidiče automobilů! Do Jelení se odbočuje od silnice vedoucí kolem přehradní nádrže Lipno a odbočka je v obci Nová Pec. Silnice vedoucí z Nové Pece do Jelení je skutečně velice úzká a při míjení vozů jedoucích z protisměrů je potřeba výrazně omezit rychlost. Před portálem vodního tunelu je prostorné parkoviště a v okolí je i několik chalup nabízející občerstvení. Od parkoviště je směrem východním  Muzeum Schwarzenberského kanálu, řada mostků a jedno z regulačních míst. Mapa okolí.


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,40177 s | počet dotazů: 178 | paměť: 17708 KB. | 02.03.2021 - 03:39:12