Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Šumava ukrývá tunel s vůní romantiky
Romantické stavby portálů tunelu na Schwarzenberském kanálu mohou být dobrým turistickým cílem po celý rok. FOTO v článku.

Samotná stavba Schwarzenberského kanálu je zajímavé technické dílo, které v období svého vzniku plnilo dobře svou úlohu. Dnes můžeme obdivovat  myšlenku i realizaci stavby, která umožnila přepravovat dříví z místa vytěžení až do místa zpracování a to bez velké fyzické námahy. Královský lesní inženýr Josef Rosenauer navrhl na konci 18. století řešení plavebního kanálu, které zaujalo knížete Schwarzenberka a v roce 1791 byla dokončena první část  kanálu. První úsek kanálu byl na dně 1,6 metrů široký a 1 m hluboký a vedl od úbočí Růžového vrchu až k Jezernímu potoku, vytékajícího z Plešného jezera. Dalších 31 let se stavěl kanál dál a součástí celého systému kanálů o délce 39,9 km se systémem regulačních staveb. Celé vodní dílo mělo  tři smyky, 87 mostů a mostků, 80 vodních propustí, 22 vodních stavidel a také 419 metrů dlouhý tunel pod Jelením hřbetem. Od roku 1963 je Schwarzenberský kanál veden v seznamu technických památek. V letech 1999 – 2001 provedla Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava rekonstrukci úseku mezi Jeleními Vrchy a Želnavským smykem o délce téměř 11 km a úsek mezi potoky Světlá voda a Stocký potok o délce 2 km.

Schwarzenberský plevební kanál Schwarzenberský plevební kanál

Opravený vodní kanál i stavbu tunelu je možné obdivovat při návštěvě obce Jelení. V těsné blízkosti parkoviště v obci Jelení je jeden z portálů vodního tunelu. Ke druhému portálu je možné dojít po asfaltové silničce nebo přímo lesem po směru vedení tunelu, kde je možné vidět další stavby související s funkcí tunelu. Portál tunelu ukrytý v lese na rozcestí turistických tras připomíná vstup do tajemného pohádkového podzemního hradu. 

Upozornění pro řidiče automobilů! Do Jelení se odbočuje od silnice vedoucí kolem přehradní nádrže Lipno a odbočka je v obci Nová Pec. Silnice vedoucí z Nové Pece do Jelení je skutečně velice úzká a při míjení vozů jedoucích z protisměrů je potřeba výrazně omezit rychlost. Před portálem vodního tunelu je prostorné parkoviště a v okolí je i několik chalup nabízející občerstvení. Od parkoviště je směrem východním  Muzeum Schwarzenberského kanálu, řada mostků a jedno z regulačních míst. Mapa okolí.

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/59830/virtual/www/wp-content/themes/izdoprava/footer.php on line 120
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.