Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování

Řeka Dyje ukrývala tisíce let staré fragmenty lodi

Teď budou fragmenty člunu zkoumat odborníci. Dva zachovalé kusy vydlabané lodi, na které upozornil archeology náhodný kolemjdoucí, se našly v dubnu při těžbě štěrkopísku na Dyji mezi vídeňským a bratislavským mostem v Břeclavi. Třímetrový dobře zachovalý fragment, na kterém je patrné žebro lodi, které pravděpodobně oddělovalo prostor pro náklad, nyní čeká na konzervaci. Celá loď mohla být podle prvotních odhadů dlouhá i deset metrů. Její přesné stáří určí analýza dřeva pomocí radiokarbonové metody a dendrochronologie. To může trvat i několik měsíců.

„Fragmenty lodi mohou pocházet v širokém rozmezí od pravěku po středověk. Přesné určení doby vzniku může napomoci mimo jiné i k dotvoření obrazu o splavnosti Dyje,“ říká archeolog Libor Kalčík z břeclavského muzea.

Po určení stáří fragmentů a jejich konzervaci by se mohly stát součástí expozice na Pohansku. „Počítáme s dotvořením vizualizace celé lodi, případně bychom k tématu života kolem řeky Dyje v proudu času mohli udělat výstavu,“ uzavírá archeolog vyprávění o unikátním nálezu dubového člunu.

Zdroj:Břeclav

Foto:David Mahovský


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,94081 s | počet dotazů: 152 | paměť: 19162 KB. | 17.01.2022 - 01:15:17