Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

První úsek opravované dálnice D1 dostane tichý asfalt


Poprvé v historii se dálnice D1 dočká moderního tichého asfaltu při opravě úseku mezi kilometry 9,4 – 1,275 ve směru do Prahy, kde se na vybraných částech objeví speciální směs VIAPHONE® pro snížení hlučnosti. Současně s tím se na D1 poprvé použije komplexní analýza 3D technologií pro zajištění maximální možné rovinatosti vozovky.

Oprava 8,1 km dlouhé pasáže kolem Průhonic je rozdělena na dvě etapy a pod vedením firmy EUROVIA CS potrvá celkem 183 dní. První část v km 5,3 – 1,275 bude opravena do konce října letošního roku, druhá etapa opravy v km 9,4 – 5,3 bude realizována po zimním přerušení prací od dubna do června 2015. V každém směru budou vždy zachovány 2 a 2 jízdní pruhy. Práce vyjdou na 258,3 miliónu Kč, investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD ČR).

Během opravy se vymění asfaltové vrstvy, v km 6,7 – 3,2 se kryt vozovky vytvoří z hluk tlumícího asfaltového koberce VIAPHONE® tloušťky 30 mm. Dle potřeby se opraví a sanuje podklad vozovek. Mosty se dočkají nových elastických závěrů. Po celé délce se nainstalují nová středová a krajová svodidla (ocelová, betonová), seříznou a doplní krajnice, opraví odvodnění a přejezdy přes střední dělící pás, vymění indukční smyčky sčítačů dopravy.

Asfaltovou směs VIAPHONE®  vyvinula stavební společnost EUROVIA ve Francii. Je řešením pro vytížené komunikace, kde ruch z dopravy obtěžuje okolí. Snižuje hladinu valivého hluku vznikajícího při styku pneumatiky s povrchem vozovky při zachování velmi dobrých protismykových vlastností. Hladina hluku se využitím speciálního povrchu dostává na úroveň polovičního dopravního zatížení. Oproti drenážnímu asfaltu je méně náchylný k zanesení. Jde o směs zrnitosti 0/8 mm s vysokým obsahem hrubého kameniva. Obecně se jako pojivo používá silniční asfalt s přídavkem organických vláken.

Pro zajištění maximální možné rovinatosti vozovky doporučila EUROVIA CS využití komplexního 3D přístupu a to ve všech fázích opravy vozovky. Technologie TLS (terestrické laserové skenování) zajistí sběr dat, které poslouží jako podklad projektu vyrovnání nivelety vozovky v podélném i příčném směru. Zaměření je provedeno s vysokou hustotou měřených bodů a umožňuje vysokou přesnosti měření. Z pořízených dat vznikne projekt vyrovnání nivelety vozovky. Při samotném frézování vozovky se využije nivelační systém automatického řízení výšky a příčného sklonu frézovacího válce, který zajistí provedení prací podle 3D modelu. Ten je na paměťové kartě vložen do řídicí jednotky frézy. Na boku frézy, přímo nad frézovacím válcem, je umístěný elektronicky výsuvný stožár se speciálním 360° komunikačním odrazným hranolem, který nepřetržitě sleduje a současně zaměřuje robotizovaná totální stanice a zjišťuje jeho přesnou polohu. Nakonec se provede 3D kontrola provedeného povrchu vozovky.

Objednatelem stavby je Ředitelství silnic a dálnic ČR a zhotovitelem je Společnost D1( EUROVIA – COLAS).

Zdroj: EUROVIA CS

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,92157 s | počet dotazů: 215 | paměť: 29498 KB. | 19.08.2022 - 16:08:37