Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Proč naše dálnice lemují billboardy se státní vlajkou?


DSC 0753
DSC 0753

To vysvětluje Svaz provozovatelů venkovní reklamy(Svaz provo) na svých webových stránkách.  Tam je také umístěno několikastránkové zdůvodnění s názvem Regulace venkovní reklamy v ČR – ideologie převažuje nad argumenty a fakty. Především je však zvýrazněn přínos reklamního odvětví pro společnost a hospodářství a schválená novela zákona v roce 2012 je z hlediska Svaz provozovatelů venkovní reklamy špatná. Za Svaz provo se postavila skupina 17 senátorů, která se obrátila na Ústavní soud (ÚS). Navrhuje zrušit část novely zákona o pozemních komunikacích. Novela v roce 2012 kvůli bezpečnosti silničního provozu reklamní plochy omezila a pro ty stávající ponechala pětileté přechodné období, které se blíží ke konci. Od září tak mají billboardy začít mizet.

Ministerstvo dopravy ČR prezentuje jiný názor a dnes proběhla schůzka ministra dopravy Ťoka s prezidentem Svazu provo  na toto ožehavé téma. Po schůzce vydal ministr dopravy Ťok toto prohlášení:

Dnešní schůzka byla domluvena před zhruba třemi týdny, takže na ni nyní došlo. Nebyla nijak v souvislosti s poslední kampaní Svazu provozovatelů venkovní reklamy. Pan prezident svazu prezentoval jejich právní názor, podle nějž tím, že dají na ty billboardy vlajku nebo bílý papír, tak to rázem není reklamní zařízení, a tudíž bychom neměli konat do té doby, než Ústavní soud rozhodne. My na to máme jiný názor. Jestliže byl billboard povolen a umístěn jako reklamní zařízení, tak jestli na něj dám českou vlajku, státní symbol nebo třeba plakát s růžovými prasátky, je to pořád reklama, i když nemá reklamní obsah.

Mám na tuto věc posudek našeho právního oddělení, který je jasný. Když jsem skládal jako ministr přísahu, tak jsem přísahal na to, že budu dodržovat zákony této země, a dodržovat je budu. Pokud ústavní stížnost na nynější zákon uspěje, tak my se jí nebudeme v žádném případě nijak příčit a upravíme zákon. Ale chtěl bych upozornit, že až vyhlášením takového rozsudku by se měnil zákon, nikdy se nemění retrospektivně.

Vyhrožování, že způsobíme škodu, je tedy na hraně. Já si myslím, že to není věc, kterou bychom měli vyhrožovat občanům. Takže pro mě se nic nemění. Já plně respektuji právo, aby majitelé reklam postupovali způsobem, kterým uznají za vhodné. Na druhé straně, my budeme postupovat podle zákona způsobem, který jsme už několikrát popsali.

Mě trošku mrzí, že v této věci ta billboardová lobby dělá trik proti zákonům a chtějí, abych já jim k tomu svítil. Já to udělat nemůžu a nebudu. Měli 5 let na to, aby se na takovouto situaci mohli připravit, proč teda vyvolali pocit urgentnosti a nezbytnosti na poslední chvíli?

Faktem je, že jestli měli pocit, že je to protiústavní, tak jsme to mohli v klidu řešit poslední rok nebo poslední dva roky. Já mám pocit, že je to takový okamžitý nápad, jak si prodloužit dobu, kdy mohou ještě používat reklamní plochy. Na 1. září máme svolanou koordinační schůzku, kde si spolu s ŘSD a se Silničně správním úřadem potvrdíme jednotlivé postupy a začneme konat.

 

Kdo v posledních dnech jel po D1, ten si jistě povšiml, jak často a v jaké blízkosti jsou reklamní panely se státní vlajkou umístěny podél dálnice. Chvílemi to vypadá, že si zde odložili vlajky účastníci prvomájových průvodů. Tedy nic moc zážitek pro řidiče. Možná se chystá další řešení a vylepšení. Svaz provozovatelů venkovní reklamy jistě na slova pana ministra zareaguje.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,97220 s | počet dotazů: 160 | paměť: 19991 KB. | 25.05.2022 - 08:38:38