Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Příkré schody jsou pro poutníky i hasiče! – Tip na výlet!


0 0 hlasů
Hodnocení článku

Svatá Hora v Příbrami si nemůže na nedostatek návštěvníků stěžovat. Opravený areál je přístupný každý den a cesty k němu mohou být různé. Zcela unikátní jsou Svatohorské kryté schody! Pro motorizované návštěvníky je připraveno parkoviště v dostupné vzdálenosti od poutního areálu.

Svatá Hora se nachází 60 km jihozápadně od Prahy nad městem Příbramí.
Při jízdě autem nebo autobusem je dobré věnovat pozornost dopravnímu značení, které směrují až na parkoviště nedaleko poutního místa. Od parkoviště vedou směrem k poutnímu místu dvě cesty. Na strmější cestě jsou  schody. Druhá cesta je pro dopravní obsluhu a může sloužit jako příjezd pro vozidla dopravující starší a obtížně se pohybující návštěvníky.

Parkování je také možné v centru města a potom využít Svatohorské schody, které vedou přímo z centra města do areálu Svaté Hory. Schody jsou dlouhé 400 m a jsou otevřeny denně v letním čase od 8 do 17 hodin a v zimním čase od 8 do 15.30 hodin.

Svatohorské schody byly vybudovány v letech 1727 – 1728 podle návrhů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Schodiště spojuje areál Svaté Hory s Příbramí a navázalo na  existenci staršího schodiště. V roce 1978 byly schody poškozeny při požáru a následně uzavřeny a s opravami se začalo až v letech 1992 – 1993. V roce 1991 byla vyhlášena sbírka a pro rekonstrukci se sešlo přes 12 milionů korun. Rekonstrukci provedla firma Congesta. Schody jsou přístupné z Dlouhé ulice v centru města a jsou otevřeny denně v letním období od 8.00 do 17.00 hodin a v zimním období od 8.00 do 15.30 hodin.

Svatá Hora je významné poutní místo a celá stavba i její výzdoba si zaslouží náš obdiv. Svatohorské schody jsou však také místem pro konání netradičních závodů hasičů. Každým rokem porovnávají svou rychlost a zdatnost dvojice hasičů z hasičských sborů z celé ČR. V září 2009 zvítězila dvojice hasičů z Pražského hasičského sboru. Asi měli natrénováno na schodištích v pražských domech! 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,89068 s | počet dotazů: 212 | paměť: 33635 KB. | 03.10.2022 - 08:00:59