Praha plánuje vybudovat pod Negrelliho viaduktem v Karlíně novou odpočinkovou zónu

Rada hlavního města Prahy udělala další krok k obnově celého prostoru na území Karlína, když schválila na svém pravidelném jednání schéma budoucího provozování plánovaných vestaveb v obloucích Negrelliho viaduktu. Těch na základě vypracované koncepční studie z roku 2019 vzniknou v příštích letech zhruba čtyři desítky. Celkem se jedná o tři modely provozování vestaveb. První z nich počítá s komerčním pronájmem za předem stanovené nájemné, kdy se bude soutěžit typ provozu a program podniku. Nájemní smlouva má být stanovena na dobu určitou 5 let a následně může být prodlužována ve dvouletých intervalech. Druhý typ předpokládá takzvaně kreativní pronájem na 3 roky také s možností dalšího prodloužení za předem stanovenou cenu, která by měla být nižší. V obou těchto případech by se mělo jednat vždy o 40 procent z celkového počtu vestaveb. Zbylá část bude vyhrazena různorodým start-upům, které dostanou krátkodobý pronájem na jeden rok. Mix typů nájemních smluv zajistí kvalitu a rozmanitost nabízených služeb, zároveň by ale podle vypracovaného finančního modelu měl městu také generovat zisk. Finance z pronájmu se následně vrátí do údržby, oprav a dalšího rozvoje celého prostoru pod Negrelliho viaduktem. Část prostředků potom poslouží i pro financování dalších rozvojových záměrů v oblasti využití dopravních staveb pro kulturu a podnikání.

Do fungování prostoru pod Negrelliho viaduktem se zapojí hned několik městských i externích organizací i městská část Praha 8. Například Technická správa komunikací hl. m. Prahy zajistí technické provedení obnovy veřejných prostranství a vestaveb do oblouků Negrelliho viaduktu. Po dokončení úprav je následně předá do správy městské společnosti Trade Centre Praha. Ta bude nově vzniklou zónu spravovat a uzavírat smlouvy s nájemci. V rámci této společnosti také vznikne podobně jako v případě Pražských náplavek pozice kurátora. Ten bude mimo jiné předsedat komisi pro výběr nájemců, která bude mít celkem deset členů a stane se poradním orgánem hlavního města v otázkách fungování celého prostoru pod viaduktem.

Mezitím aktuálně pokračuje projektová příprava úprav veřejných prostranství i samotných vestaveb do oblouků. Ještě v prvním pololetí letošního roku by tak mělo dojít k podání žádosti o územní rozhodnutí. Plán využití oblouků navazuje na kompletní rekonstrukci samotného viaduktu, kterou v loňském roce dokončila státní organizace Správa železnic.

Zdroj: Magistrát. hl.města Prahy

Foto: B.Borová, IZDoprava


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,01042 s | počet dotazů: 151 | paměť: 54615 KB. | 07.05.2021 - 08:15:18
X