V Liberci budou moci řidiči platit parkovné přes mobil nebo pomocí tabletu

Řidiči v Liberci budou moci platit od 1. března za parkování jen pomocí chytrého telefonu případně tabletu. Ve městě odstartuje testování nového systému zkušebně už v polovině února. Jednoduchost a eleganci přinese webová platforma, k níž bude moci každý uživatel přihlásit až tři registrační značky a stejně tolik běžných platebních karet. Motoristé, kteří se do systému jednou zaregistrují a založí si v něm účet, nebudou muset například  zadávat místo parkování. To za ně provede GPS v jejich telefonu automaticky. Na řidiči zůstane volba, ze které karty a za jaký vůz chtějí úhradu za parkování zaplatit. Dále bude možné prostřednictvím nové aplikace na dálku prodloužit dobu parkování.

Veškeré služby proběhnou ve spolupráci s portálem www.parking.liberec.cz, který na podmínky krajské metropole upravila Liberecká informační společnost , navrhla olomoucká firma FT Technologies, z jejíž vývojové dílny je i řídicí systém používaný libereckou Městskou policií. Právě díky němu strážníci na ulici už druhým rokem snadno lustrují registrační značky, dostávají se do databanky hledaných nebo kradených aut, a taky nahlíží do databáze přestupků. A stejně jednoduše rozpoznají i vozy bez zaplaceného parkovného. Součástí systému by měla být i služba pro zobrazení zón placeného stání v Liberci na webu nebo v autonavigaci, aktuální obsazenosti parkovišť.

Vedení města plánuje  převést prostřednictví uvedené služby také další platby za služby města, třeba hradit poplatky za odpady nebo psy. Od změny způsobu platby parkování si vedení města kromě výhod pro řidiče slibuje také úsporu výdajů za provoz parkovacích automatů, jednoduchou kontrolu i zefektivnění výběru peněz za parkovné.

Pro platbu ve virtuálním platebním terminálu lze použít karty EC/MC, VISA a CCS. Jak bude probíhat platba?

  1. Zadám adresu platebního portálu do telefonu, tabletu nebo PC na atránky www.parking.liberec.cz
  2. Při prvním stupu si zaregistruji registrační značky a platební karty, příště se už jen přihlásím.
  3. Vyberu registrační značku vozidla, se kterým parkuji, a platební kartu.
  4. Potvrdím délku parkování a následně už platím.
  5. Na email mi přijde potvrzení.

 

Liberec má celkem 52 parkovacích ploch s 2231 parkovacími místy, z toho 873 tvoří místa pro rezidenty. Tržby z městských parkovišť za rok 2014 činily 15,6 milionu korun, to je asi o desetinu méně než rok předtím. Stání na placených parkovištích přijde v Liberci podle typu zóny od pěti do 30 korun za hodinu. Průměrná obsazenost parkovišť dosahuje necelých 57 procent.

Parkovací systém doposud provozovaly Technické služby města Liberce. Těm ale na konci minulého roku skončila smlouva. Od letošního roku jsou  do provozu nového parkovacího systému zapojeni čtyři provozovatelé. Město Liberec zajišťuje správu parkovacího systému včetně koncepce a rozvoje, Technické služby města Liberce se starají o údržbu a opravy, Městská policie Liberec na systém dohlíží a Liberecká IS garantuje datovou podporu.


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,56768 s | počet dotazů: 183 | paměť: 57557 KB. | 02.03.2021 - 05:49:33