Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Parkovací dům u městské nemocnice v Ostravě se začne stavět již v letošním roce


image large
image large
0 0 votes
Hodnocení článku

Město Ostrava vyhlásilo veřejnou zakázku na výstavbu multifunkčního parkovacího domu, který bude stát v prostoru parkoviště u Městské nemocnice Ostrava. Objekt se sedmi patry bude sloužit k parkování zaměstnancům i veřejnosti, stávající kapacita parkování se zvýší na čtyřnásobek. V přízemí objektu bude lékárna, obchodní prostory i technické zázemí. Stavba by měla začít v dubnu. Nový objekt zvýší stávající kapacitu nemocničního parkoviště z dnešních 110 na 465 míst. Z toho bude 27 stání pro imobilní a 6 pro dobíjení elektromobilů. Dále budou v novém parkovacím domě místa pro úschovnu 54 jízdních kol.

Parkovací dům je navržen jako sedmipodlažní, z toho tři patra podzemní. Přízemní patro bude sloužit pro vjezd a výjezd vozidel a občanskou vybavenost – nemocniční lékárnu, menší nájemní jednotky a technické zázemí. Projekt zahrnuje i využití střechu formou otevřeného parkoviště. Jednotlivá patra budou propojena dvěma rampami v centrální části parkovacího domu. Výhledově je počítáno se zprůjezdněním ul. Hornopolní s propojením na ul. 28. října a v prostoru parkovacího domu je na ul. Hornopolní uvažováno s umístěním zastávek MHD. V přízemí objektu bude sídlit nová lékárna a také menší nájemní jednotky. Výstavba nového parkovacího domu je součástí první etapy aktuálně realizované obnovy městské nemocnice na základě schváleného generelu. Finanční prostředky na jeho realizaci jsou součástí letošního rozpočtu a počítá se s nimi také v rozpočtech pro roky 2022 a 2023. Autorem projektové dokumentace je studio  KANIA a.s.

„Parkovací dům u městské nemocnice je jednou z klíčových investic statické dopravy města. Jeho umístění nabízí využití pro pracovníky i návštěvníky nemocnice, i zaměstnance řady firem sídlících v okolí. Sloužit bude také jako P+R parkování při cestě do centra navazující hromadnou dopravou nebo na sdílených kolech, případně pro cestující vlakem ze stanice Stodolní. Docházková vzdálenost na tramvaj je do dvou, tří minut, k vlakové zastávce je to pět minut chůze, cesta na kole na Masarykovo náměstí také zabere pouhých pět minut,“ uvedla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Parkovací dům, který bude stát v prostoru mezi Městskou nemocnicí Ostrava, Národním památkovým ústavem a objektem HZS MSK, bude vybaven pokročilým elektronickým odbavovacím systémem, řidiči se obejdou bez vjezdových lístků (čtení RZ) a bez plateb v hotovosti. Systém by měl umožnit rezervaci i sdílení parkovacího místa. V prostoru parkovacího domu budou instalovány rychlonabíjecí stanice pro bateriová elektrická vozidla. Každá stanice bude napojena z hlavního rozvaděče objektu a bude mít vlastní měření elektrické spotřeby. Výhledově se počítá se zprůjezdněním ulice Hornopolní s propojením na ulici 28. října a s umístěním zastávek MHD u parkovacího domu v Hornopolní ulici.

Výstavba parkovacího domu významně rozšíří parkovací kapacity v území. Část parkovacích ploch bude vyhrazena pro režim P+R (park and ride), jejich uživatelé budou moci po odstavení auta využít zvýhodněných cen městské hromadné dopravy nebo sdílených kol. Pro město je stavba významná i proto, že v docházkové vzdálenosti začnou v příštích letech vyrůstat nové objekty s potřebou parkování. Například na stávajícím parkovišti před domem kultury vznikne Moravskoslezská vědecká knihovna, přičemž takto zaniklé kapacity parkování je nutné nahradit.

Zdroj: Ostrava

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 3,09188 s | počet dotazů: 217 | paměť: 30657 KB. | 31.01.2023 - 17:01:16