Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Od října 2008 bude platit na Slovensku nový silniční zákon


Začátkem července 2008 schválila Národná rada SR zákon, kterým upravuje zásady jízdy na silnicích a sankce za jejich porušení. Nový zákon pamatuje také na cyklisty a chodce.Od 1. října 2008  nesmí rychlost projíždějícího auta v obcích přesáhnout 50 km za hodinu. Zákon upravuje také užívání zimních pneumatik u osobních a užitkových automobilů do 3,5 t. Auto musí být v období od 15.11. do 31.3. vybavené pneumatikami se zimním vzorkem v případě, že je na silnici souvislá sněhová pokrývka, led nebo námraza.  Zákon nově  upravuje povinnost nošení ochranné přilby pro cyklisty. Děti do 15 let musí mít přilbu při jízdě v obci i mimo obec. Ostatní cyklisté musí mít přilbu při jízdě mimo obec.

Řidiči nesmí používat mobilní telefon při jízdě stejně jako v ČR. Do nového zákonu se však dostal i pozměňovací návrh poslance SNS Rafaela Rafaje, podle kterého nesmí užívat mobilní telefon a přehrávače ani chodci, kteří se nacházejí na vozovce. Tato úprava v zákoně je často diskutovaná. Každopádně nutí k zamyšlení nad chováním chodců na vozovce a při nehodě může být porušení zákazu tohoto ustanovení připočteno na vrub chodce.

Zákon pamatuje také na účastníky nehod, které proběhnou bez újmy na zdraví účastníků a škoda na autě nepřesáhne 120 tisíc korun. K takové nehodě nebude nutné volat policii.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,02147 s | počet dotazů: 199 | paměť: 32255 KB. | 14.08.2022 - 06:38:07