Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

Oblíbený most filmařů najdete u Kácova

Baileyho most Kácov
Baileyho most Kácov

Kácovský ocelový most si zahrál ve filmech Tmavomodrý svět od Jana Svěráka a ve filmu Habermannův mlýn. Konstrukce mostu však v Kacově není od války, ale v sedmdesátých letech minulého století dosloužil původní most a hledalo se nouzové řešení pro zajištění stávajícího silničního spojení. Za této situace pomohla okolo roku 1975 armáda a poskytla městečku vojenský most ze stavebnicových souprav mostu typu Bailey. Tato zařízení zůstala po druhé světové válce v České republice v rámci pomocné akce Spojených národů pro země postižené válkou – UN NRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration).

Baileyho most je v Kácově postaven válečným způsobem. Do starého vysloužilého mostu byl vložen nový most ze 3 polí, přičemž nejdelší pole je přímo nad řekou. Další dvě pole jsou položena na každé straně mostu. Z bočního pohledu a při nájezdu na most je patrné, jak se liší původní výška mostu od stávající.

Mostovka je vytvořena z prkenného záklopu a v roce 2006 byla nově položena na most pod úhlem 45 stupňů k ose mostu pod vedením pana Oldřicha Růžičky, místního rodáka. Odborníci tomuto záklopu vytýkají, že jinde obvyklé dřevěné obrubníky zde schází. Postupně byl provoz na mostě omezen a v současnosti je zde zakázán vjezd automobilů nad 1,5t.

 

 

 


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,08310 s | počet dotazů: 182 | paměť: 50517 KB. | 27.09.2021 - 14:54:15
X