Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Nuselský most prošel rozsáhlou rekonstrukcí a má vlastní výstavu


DSC09731
DSC09731

Blíží se konec rozsáhlé rekonstrukce mostu, který patří mezi dominantní dopravní stavby hlavního města Prahy. Jeho výstavbou byl na přelomu 60. a 70. let byl pověřen Závod 2 podniku SSŽ, předchůdce nynější společnosti SMP CZ. Na mostě je šestipruhová komunikace se středním dělícím pásem a v tubusu nosné konstrukce je vedena trasa C pražského metra. Diagnostickými průzkumy provedenými do roku 2010 byla zjištěna celá řada závad, které měly velký vliv na životnost mostu, proto bylo v roce 2010 rozhodnuto provést kompletní sanaci nosné konstrukce a spodní stavby. Projektovou dokumentaci vypracovala v letech 2010 – 2012 firma Sudop Praha a.s. Rekonstrukci realizuje sdružení „DSP – SMP Nuselský most“. Práce byly zahájeny v roce 2013 a předpokládaný konec bude v polovině prosince letošního roku. Nyní probíhají dokončovací práce, které by neměly nijak výrazně omezit dopravu. Nuselský most je ve správě TSK hl.města Prahy, a.s..

Na Nuselský most (původně most Klementa Gottwalda, v roce 1990 byl radou NVP přejmenován), byly vypsány celkem tři soutěže, první byla v roce 1926, druhá v roce 1933 a třetí v roce 1959. K realizaci byl vybrán z třetí soutěže třetí návrh z předpjatého betonu, inženýrů Jana Vítka a Miroslava Sůry, architekta Roberta Bucháčka. V Státním projektovém ústavu pro speciální práce v Praze byl vytvořen kolektiv, v němž hlavním vedoucím byl Ing. Michálek, dopravní část měl na starosti Ing. Kobr a připojil se k nám vítěz interní soutěže z Pražského projektového ústavu Ing. arch. Stanislav Hubička.

Ing. arch. Stanislav Hubička se stal čestným hostem vernisáže výstavy s názvem „Nuselský most včera a dnes“, která se uskutečnila v pondělí 13.11.2017 v Muzeu Policie České republiky. Výstava je zapůjčená od Národního technického muzea a přibližuje historii i výstavbu této významné technické stavby. Současnosti je věnovaná nová část výstavy, která seznamuje s právě ukončenou náročnou sanací mostu. Výstava  potrvá do 28. února 2018.

Více o muzeu na stránkách http://www.muzeumpolicie.cz/program/

Foto: L.B.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,46116 s | počet dotazů: 215 | paměť: 32794 KB. | 28.11.2022 - 00:07:37