Nový povrch vozovky snížil hlukovou zátěž !


0 0 votes
Hodnocení článku

(11:10)Technická správa komunikací hl. města Prahy využila při rekonstrukci ulice 5. května asfaltovou směs Viaphone, která se vykazuje nízkou hlučností. Ulice 5. května prošla rekonstrukcí o letošních prázdninách, a to v úseku od Nuselského mostu až po ulici Hvězdova. Souvislá údržba zahrnovala výměnu krytu vozovek, sanaci svodidlových zídek, vyrovnání a doplnění silničních obrub podél vozovek, opravu elastických mostních závěrů na mostních objektech a prořezávané dilatace na objektech menšího rozsahu a podchodu, sanaci trhlin podkladních vrstev vozovek a obnovu vodorovného dopravního značení.

Snížení hlukové zátěže prokázalo měření specializované společnosti Ekola. Měření probíhalo na třech místech komunikace 5. května, a to v polovině června, tedy před rekonstrukcí, a následně po opravě v polovině září. „Vlivem položení nového kvalitního povrchu s dobrými akustickými vlastnostmi a vlivem dobré rovinatosti tohoto povrchu došlo k výraznému poklesu celkové ekvivalentní hladiny akustického tlaku a to jak v denní, tak v noční době. Tím došlo i ke splnění limitních hodnot v denní době, resp. pohybu hodnot na hranici limitní hodnoty pro denní dobu a v noční době se hodnoty pohybují na hranici limitní hodnoty nebo se pohybují již jen mírně nad limitní hodnotou pro noční dobu,“ uvádí se v závěrečné zprávě společnosti Ekola.

VIAPHONE  je asfaltová směs s přetržitou křivkou zrnitosti v oblasti 2 – 4 (5) mm a s vysokým obsahem hrubého kameniva frakce 4/6 nebo 4/8 (5/8) a stanoveným obsahem fileru. Obecně se jako pojivo používá silniční asfalt s přídavkem organických vláken. VIAPHONE byla navržena  pro významné snížení hluku od pneumatik a bezpečnou jízdu. Tento asfaltový beton pro velmi tenké vrstvy se pokládá v tloušťce 20–30 mm. Pokud je podklad příliš nerovný, nejprve se musí provést jeho vyrovnání. Vhodný spojovací postřik – pro vysoké dopravní zatížení z emulze s modifikovaným asfaltem – zajišťuje vodonepropustnost podkladu a odolnost krytu proti tangenciálním silám. Složení, zejména přetržitá křivka zrnitosti a přítomnost vláken, zajišťuje směsi významné snížení valivého hluku a dobré protismykové vlastnosti. Svými vlastnostmi se hodí pro výstavbu městských a příměstských komunikací a údržbu městských ulic, průtahů, kruhových křižovatek, příměstských a příjezdových komunikací atd.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,87400 s | počet dotazů: 195 | paměť: 36370 KB. | 29.09.2023 - 06:35:46