Nově vybudovaná naučná stezka vede Libchyňským údolím


0 0 votes
Hodnocení článku

Nové Město nad Metují je umístěné v meandru řeky Metuje, obklopené přírodou. Z východní strany – od Orlických hor se tak k městu otevírá hned několik hluboce zaříznutých údolí. Tím nejznámějším je Peklo, které vyhloubila samotná řeka Metuje, kterým vede naučná stezka Obůrka Klopotov, plná informací o lese, zvířátkách i místních báchorkách. Nádhernou vycházku takřka divokou přírodou nabízí také údolí vinoucí se podél Libchyňského potoka. A právě tady vznikla nová naučná stezka, která se věnuje unikátní geologické struktuře novoměstského podloží a rozkrývá, jak jej po tisíce let utvářela voda a vodních toky. Jmenuje se příznačně – Geostezka Libchyňské údolí. Její trasa vede po zelené turistické značce. Začíná u odbočky k Husově lípě nad Rezeckou ulicí, pokračuje na Pavlátovu louku a dále Libchyňským údolím až k Libchyni. Samotná stezka měří 3 km a na trase je připraveno 9 zastavení s informačními tabulemi umístěnými v kovaných stojanech. Stezka je určena starším dětem – žákům druhého stupně základních škol, středoškolákům, ale i dospělým, kteří se tu mohou dozvědět spoustu nových informací, o místě, kde žijí, nebo jej přijeli navštívit.

Geostezka se nejprve zabývá opukovým ostrohem, na kterém je Město na skále vystavěno a vysvětluje také důsledky, které s sebou tato před pěti sty lety praktická volba dnes přináší. Postupně odkrývá hlubší vrstvy hornin, jimž dominuje typický novoměstský fylit. Pro názornost jsou exponáty těchto dvou hornin – opuky a fylitu, spolu s dalšími horninami vyskytujícími se v regionu připraveny k bližšímu prozkoumání v rámci čtvrtého zastavení – v Lesním geoparku. Druhá část stezky se věnuje vodě a vodním tokům, které údolí, jako je to Libchyňské, utvářely. A právě tady u informační tabule č. 6 je umístěna soustava dřevěných koryt s přepady, stavidly a vodními mlýnky.

Geostezka Libchyně se by své finální podoby měla v závislosti na počasí dočkat v průběhu 3. prázdninového týdne a slavnostně otevřena potom bude 22. července 2022. Terén je poněkud náročnější – není vhodný pro kočárky, ale fyzicky by ji měl zvládnout téměř každý.

Městu se na projekt Geostezky podařilo získat 100% dotaci z Evropské unie v rámci Programu rozvoje venkova České republiky.

Zdroj a foto: Nové Město nad Metují


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,31439 s | počet dotazů: 208 | paměť: 20325 KB. | 18.04.2024 - 09:00:28