Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Nenápadný most v Křinci čeká na rekonstrukci


most v Křinci

most v Křinci

V relativně nenápadném městysi Křinci ve Středočeském kraji najdeme pozoruhodnou technickou památku. Přes říčku Mrlinu vede silniční most, spojující Křinec s osadou Zábrdovice. Samotný most je dlouhý 24m, široký 5 metrů. Mostovka prochází ohniskem paraboly, kterou tvoří mostní oblouky. Samotné vzepětí oblouků je 3m, výšky mostovky nad hladinou říčky je 4m. Betonová směs na stavbu mostu měla být míchána na nedalekém nádraží, na stavbu byla dovážená úzkoroschodkou.

Od přelomu let 1917-18 zdobí jednotlivé konce mostu barokní sochy živlů (Voda, Vzduch, Země, Oheň). Nejsou to náboženské motivy a sochy pochází z roku 1707  z dílny Jana Brokofa. Samotné sochy nebyly u staršího mostu, ale původně byly součástí zámeckého parku v Kuncberku.

Samotný most překonává říčku Mrlinu v místě, kde kdysi býval brod. Autorem konstrukčního řešení železobetonového mostu je proslulý Stanislav Bechyně, uznávaný specialista na železobetonové konstrukce. Most v Křinci byl postavený už v roce 1915 a je stále funkční. Z dúvodů malé šířky mostu byla pro chodce přistavena k jižní straně mostu ocelová lávka pro chodce.

Na mostě byla sice letos snížena nosnost na 9 tun a došlo k vyloučení těžké dopravy. V současné době je však patrné, že konstrukce trpěla nejen těžkou dopravou, ale také ji trápí problém se zatékáním. Ocelové výztuže jsou v mnoha místech obnažené a zkorodované. Závady jsou vidět na zábradlí ale také na nosné konstrukci.

most v Křinci

most v Křinci

Rekonstrukce mostu by byla více než žádoucí. Jedná se však o stavební památku. Už v roce 2012 byla připravena dokumentace pro opravu, ale památkáři veškeré přípravné práce pozastavili. Dokumentace na opravu této technické  památky musí  zahrnovat celkovou rekonstrukci. Silnice, na které je umístěn historický most nachází, je sice druhé třídy a patří krajskému úřadu, ale peníze, které má kraj vyčleněné na opravy komunikací, jsou určeny na opravy kalamitních stavů silnic po celém Středočeském kraji. Je otázka, kdy se najdou finanční prostředky i na tento zajímavý most.

Další fotografie najdete na Wikipedii

Autor článku: Jiří Borový


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,95247 s | počet dotazů: 222 | paměť: 34940 KB. | 24.03.2023 - 04:49:38