Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Na Vysočině probíhá monitoring cyklistů a pěších


Od srpna letošního roku se rozšířil počet automatických sčítačů na cyklotrasách a cyklostezkách v Kraji Vysočina o další čtyři, takže nyní je v regionu už osm monitorovaných lokalit. Nově jsou osazeny cyklostezka Přibyslav – Sázava, cyklotrasa Jihlava-Třebíč-Raabs u Luk nad Jihlavou a u Moravských Budějovic a cyklostezka u Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě. Automatické selektivní sčítače zaznamenávají v hodinových objemech průjezdy a průchody uživatelů s rozlišením cyklistů a pěších včetně směru jejich pohybu. Součástí realizace druhé etapy projektu monitoringu cyklistů a pěších bylo také vytvoření webové prezentace, která poskytuje celková přehledná data z realizovaného monitoringu včetně možnosti informace dále specifikovat a filtrovat.

Ze souhrnného porovnání za období od 1. 8. do 31. 10. 2017, kdy už bylo v provozu souběžně všech 8 lokalit vyplývá, že největšímu zájmu se těšila rekreační cyklostezka u Pilské nádrže, kde „nejúspěšnějším“ dnem byla sobota 5. srpna s celkem 2280 záznamy. O využití ale lépe vypovídá denní průměr, který zde například za období červen až září dosahuje 880 záznamů. Letošní celkově chladnější a srážkově nadprůměrný měsíc září vykázal více než 50% pokles využití oproti minulé sezoně (září 2016 vykazuje 20 581 záznamů a oproti tomu září 2017 pouze 9 212 záznamů).

Výrazné rozdíly mezi jednotlivými lokalitami jsou dány mnoha faktory. Není to pouze o samotné infrastruktuře, turistické atraktivitě okolí a dostupnosti pro rekreaci, ale i ve vazbě na cykloturistické trasy nebo propagaci. Například zatím málo využívaná cyklostezka u Bystřice nad Pernštejnem se stane pro příští sezonu součástí proznačení cykloturistické trasy Euro Velo. „Kraj Vysočina v této věci aktuálně podpořil oblastní destinační společnost Koruna Vysočiny, z.s., která díky schválené dotaci  195 000 Kč realizuje marketingové aktivity s cílem propagovat tuto dálkovou trasu a na ní navazující destinační cykloturistiku v regionu Žďárska,“ sdělila Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů. Pozitivní čísla potvrzující využití infrastruktury mají nejen motivovat k její další systematické výstavbě, ale současně dávat zpětnou vazbu o jejím využití, tedy o efektivitě takových investic. Ať už se jedná o investice do infrastruktury pro cyklistiku ve všech svých podobách (rekreace, cyklodoprava, cykloturistika), tak prostředků vložených do marketingu na podporu cykloturistiky jako jedné z forem udržitelného rozvoje cestovního ruchu.

Více o monitoringu a vyhodnocení počtu uživatelů najdou zájemci na http://www.kr-vysocina.cz/monitoring-cyklistu-a-nbsp-pesich-v-nbsp-ramci-site-paternich-cyklotras-a-nbsp-cyklostezek-v-nbsp-kraji-vysocina/d-4083034/p1=91198

Projekt „Monitoring cyklistů a pěších v rámci sítě páteřních cyklotras a cyklostezek v Kraji Vysočina – etapa II“, byl podpořen Ministerstvem pro místní rozvoj ČR dotací ve výši 332 145 Kč odpovídající 50 % celkových nákladů, a to v rámci „Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech“, podprogram  „Rozvoj základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu“. Zbytek nákladů hradí Kraj Vysočina ze svého rozpočtu.

Zdroj: KV

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,96606 s | počet dotazů: 212 | paměť: 45998 KB. | 28.01.2023 - 20:26:40