Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Na jihu Čech je zpřístupněná část mostu z bývalé koněspřežky


0 0 hlasů
Hodnocení článku

ilustrační foto

Na zpřístupnění nové turistické atrakce má podíl firma Lesy ČR. Nedaleko osady Rybník u Dolního Dvořiště bola opravena zpřístupněna veřejnosti část mostu, který vedl trať ve výšce přes deset metrů nad údolím s potokem. V 50. letech byla část mostu zbourána při výstavbě cesty, pak zbytky stavby zarostly stromy. Zájemci o historii se mohou o této součásti vůbec první železnice v kontinentální části Evropy dozvědět na desítce informačních tabulí, které najdou na vycházkovém okruhu v okolí památky. Most byl jedním ze dvou nejvyšších v Čechách. Na rozdíl od ostatních podobných objektů je dobře přístupný po lesní cestě, po které vede turistická trasa.

V roce 2010 byly odstraněny dřeviny na mostě i náspu, potom se provedl historický průzkum a na jeho základě byl vyhotoven projekt pro rekonstrukci. Opěrná zeď mostního pilíře byla dozděna, vyspárována, zakonzervována, aby nedocházelo k další destrukci zdiva. Na vrcholu vyššího pilíře byla vybudována vyhlídka. Projekt podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka přišel na zhruba 1,5 milionu korun. V blízkosti se nacházejí další dva téměř dochované mosty střední velikosti.

Koněspřežná železnice České Budějovice – Linec – Gmünden  byla zajímavá technická stavba, která ve své době byla využívána pro dopravu soli, uhlí, dříví i pro osobní přepravu. Ačkoliv jsou pozůstatky stavby železnice prohlášeny národní kulturní památkou, na výraznější využití a cenění si bude muset ještě počkat. Naopak naši sousedé si na stanici Kerschbaum udělali muzeum a zprovoznili malý úsek . Turistická atrakce je v provozu jen určité dny. Foto viz . Facebook.

O koněspřežce jsme také psali v roce 2009  článek :

https://www.izdoprava.cz/2009/07/tip-na-vylet-objekty-konesprezne-drahy-v-jihoceskem-kraji/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,01647 s | počet dotazů: 216 | paměť: 29932 KB. | 03.10.2022 - 06:24:12