Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování

Na Brněnské přehradě bude zahájena plavební sezóna

Slavnostní zahájení 70. plavební sezóny lodní dopravy na Brněnské přehradě proběhne v sobotu 16. dubna v 10.00 hodin v areálu přístaviště Bystrc, v prostoru pod kotvou. Ceremoniál proběhne tradičně – nástup kapitánů, hlášení vedoucího lodní dopravy generálnímu řediteli DPMB, zazní slavnostní znělka, na stožár vystoupá vlajka. Poté se uskuteční slavnostní defilé lodí – této plavby mají možnost se zúčastnit všichni návštěvnici zdarma. Dále už bude pokračovat běžný provoz podle plavebního řádu.

V tomto roce se návštěvníci mohou těšit na nové bezbariérové přístaviště, které vzniklo na Kozí horce, které je v letních měsících jedno z nejvíce využívaných kvůli své blízkosti příjemné pláže. Přístaviště nyní umožní cestujícím pohodlný výstup z lodí v podstatě přímo na pláži.

Střípky z historie lodní dopravy na Brněnské přehradě: Dne 5. května 1946 byla na přehradě zahájena lodní doprava, kterou provozuje dodnes Dopravní podnik města Brna. Šlo o první ekologickou lodní dopravu na elektrický pohon v ČSR loďmi Morava a Brno, každá pro 90 cestujících. Plavební okruh měřil 6,3 km v jednom směru z přístaviště v Bystrci pod hrad Veveří. K dispozici byl také malý člun se spalovacím motorem, jenž dostal jméno Svratka. V roce 1950 byla dráha prodloužena přes Mečkov až do Veverské Bítýšky a dosáhla tak současných 9,3 km v jednom směru. Má dvě varianty: malý okruh (Bystrc, Kozí Horka, Sokolské koupaliště, Osada a Rokle – 27 minut) a  velký okruh: Bystrc- Rokle a dále Obora, Zouvalka, Hrad Veveří, Mečkov, Skály a Veverská Bítýška – 70 minut). Lodní park doznal během let řadu změn a výměn lodí, jež se neustále modernizují.

 


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,83927 s | počet dotazů: 153 | paměť: 19064 KB. | 18.01.2022 - 20:49:25