Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

Most v Bohunicích bude hlídat diagnostický systém „Smart Timber Bridge“

Most z roku 1956 se nachází v Bohunicích na Prachaticku a vede přes Podhorský potok. Při rekonstrukci bylo poprvé na území ČR využito technologie dřevo-betonu pro nosnou konstrukci, kdy stávající železobetonová byla odstraněna a nahrazena novou spřaženou dřevobetonovou konstrukcí složenou z 57 nosníků ze smrkového dřeva ošetřených hloubkovou impregnací. Pro zvýšení příčné tuhosti je dřevěná část nosné konstrukce předepnuta nerezovými táhly, které je možné v průběhu provozu měnit a upravovat vnesené předpínací síly. Přímo pojížděná betonová deska plní nosnou funkci a zároveň tvoří vozovku.

Stavba bude také osazena sledovacím diagnostickým systémem „Smart Timber Bridge“, který bude sloužit pro výzkumné účely a také jako informační systém o stavu mostu. Jedná se o první instalaci tohoto systému na světě. Systém Smart timber bridge je monitorovací zařízení, které hlídá statickou bezpečnost dřevěných mostů, jejich případné přetížení nebo počínající poruchy.

„Pro stavbu mostu bylo zvoleno inovativní řešení jak z pohledu České republiky, tak díky využitým moderním technologiím i ve světě. Jedná se o unikátní ekologickou stavbu s minimální uhlíkovou stopou a využitím materiálu z obnovitelných zdrojů,“ upřesňuje radní Švec a podotýká: „Zajímavostí je, že na dřevěné části mostu bylo využito smrkové dřevo, jehož je z důvodu kůrovcové kalamity velký nadbytek“.

Celkové náklady na stavbu jsou ve výši 4.580.818,00 Kč vč. DPH. Podíl finanční spoluúčasti SFDI je 75 %, tedy 3.384.281,00 Kč vč. DPH. Rozdíl je hrazen z investičního fondu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje. Do provozu bude most uveden ještě v listopadu 2019.

Zdroj: Jčk


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,59838 s | počet dotazů: 182 | paměť: 50331 KB. | 27.09.2021 - 16:08:27
X