Ministerstvo dopravy jednalo s představiteli nové mobilní aplikace pro sjednávání služby taxi


V nedávné době vstoupila na český trh společnost Uber, která zprostředkovává specifickou formu taxislužby, respektive odvozu autem. Protože dosud existují mezi odbornou veřejností dohady, zda je jejich podnikatelská činnost v souladu českým právem, uskutečnilo se ve středu 3. září v odpoledních hodinách na půdě ministerstva dopravy jednání, na kterém byly vyjasněny předmětné otázky. Společnost Uber představila svůj projekt podnikání v taxislužbě, ministerstvo pak poskytlo detailní informace k právním podmínkám provozování taxislužby v České republice. Ze schůzky vyplynulo, že společnost Uber podle podnikatelského plánu přímo v taxislužbě podnikat nehodlá, chce se zaměřit pouze na zprostředkování mezi zákazníkem a podnikatelem v taxislužbě, respektive jeho řidičem. Jde tedy o podnikání na úrovni poskytovatele dispečinku. Předpisy upravující provozování taxislužby se tedy přímo nevztahují na Uber, ale na jednotlivé podnikatele a jejich řidiče pro něho pracující. V České republice společnost Uber podmiňuje využívání aplikace Uber tím, že jednotliví podnikatelé a jejich řidiči musí mít všechna potřebná povolení pro provozování taxislužby.

Ministerstvo dopravy tyto informace přijalo a upozornilo na jednu možnou problematickou záležitost. Pokud vozidla taxislužby přistavená zákazníkům přes aplikaci UberBlack nebudou označena žlutou střešní svítilnou s nápisem TAXI (popř. nebudou vybavena taxametrem), musí předem existovat mezi dopravcem a zákazníkem písemná smlouva s předepsanými náležitostmi. Jedině ta umožňuje využití této výjimky z povinného označení a vybavení vozidla taxislužby. V případě elektronického uzavření smlouvy musí tato elektronická smlouva obsahovat zaručené elektronické podpisy dopravce i zákazníka.

Dohled nad dodržováním podmínek provozování silniční dopravy ze strany dopravců přísluší dopravním úřadům, v případě taxislužby v Praze se jedná o Magistrát hlavního města Prahy. Kontrolní činnost na úseku taxislužby pak může provádět i obecní policie. Za porušování podmínek pro provozování taxislužby hrozí dopravcům pokuta až 0,5 mil. Kč, s případným následným odejmutím koncese, a samotným řidičům pak pokuta až 50 000 Kč a zákaz činnosti až na 2 roky a odejmutí oprávnění řidiče taxislužby.

Mobilní aplikace UberBlack nabízí alternativu k tradiční formě společnosti, která zajišťuje službu taxi. Aplikace, kterou si zákazník stáhnete  do telefonu, dává možnost kontaktovat řidiče, které jsou v dosahu zákazníka a zajistit přes aplikaci objednání nebo odvoz taxi. Aplikace do určité míry nahrazuje centrální dispečink, který využívají běžné taxislužby a vstupuje přímo jako kontakt mezi zákazníkem a řidičem taxi. Mobilní aplikace působí jako zprostředkovatel nebo dispečink. Proto se na ní nevztahují předpisy a nařízení, které mu musí splnit přímo provozovatel taxislužby. Zůstává na zákazníkovi, zda si sedne do vozu, který na základě aplikace přijede a nabídne svezení.

Nová mobilní aplikace  může to být svým způsobem chápána jako taxi služba, ale firmy s dobrým jménem a označením vozů by mohly být klidné. Pro mnohé zákazníky je důležitější garantování jistoty a bezpečnosti zajištěné viditelným jménem podnikatele s koncesí, než nejistě ušetřené peníze. Společnost Uber využívá současnou poptávku po službách nabízených přes telefon nebo přes internet. Vybrat si mohou zákazníci zboží i služby. Záleží pak na zkušenosti, kterou zákazník s využitím služby této formy získá. Po prvních problémech si každý zváží, zda se mu vyplatí špatnou zkušenost opakovat.

Pokud nebude aplikace EberBlack garantovat, že službu nabízí řidič s koncesí, pak nabízí jen jakousi službu pro sjednání spolujízdy. A domluvit si s jiným odvoz za úplatu může zkrátka kdokoli. Třeba recepční hotelu nebo kamarád.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,99400 s | počet dotazů: 190 | paměť: 24391 KB. | 25.04.2024 - 07:35:28