Spolupracujeme s:  Kritiky.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Trvalé změny PID od 14. 6. 2009
Zdroj článku: https://twitter.com/TSKPraha

O celostátním termínu změn jízdních řádů 14. června 2009 dojde k úpravám provozu Pražské integrované dopravy. Novinky se týkají jak autobusů, tak příměstské železnice. Nejvýraznější změny nastanou v jihovýchodním regionu, kde začne fungovat nový model autobusové dopravy. Hlavním důvodem změn v oblasti Kamenice, Průhonic, Říčan a Uhříněvsi je zjednodušení a zpřehlednění linkového vedení, zrychlení některých linek, více možností spojení v regionu a zlepšení přestupních vazeb.

Oblast Kamenice

 • zrychlení linek 332, 335, 337 a 339 zrušením méně významných zastávek na území Prahy, resp. změna charakteru zastávek na „na znamení“,
 • posílení linky 337 v úseku Budějovická – Kamenice převedením spojů ze zrušených linek 334 a 369 a posílení linky 339 v celé trase Budějovická – Týnec nad Sázavou v pracovní dny,
 • spojení Kamenice – Pohoří – Jílové u Prahy zajistí prodloužená linka 444, která nabídne nové přímé spojení mezi levým břehem Vltavy a oblastí Kamenice.

Oblast Průhonic a Čestlic

 • obsluhu Újezdu u Průhonic nově zajistí posílená linka 363, na kterou se převádí spoje linky 324,
 • obsluha Šeberova je řešena posílenou linkou 385, na kterou se převádí spoje linky 325,
 • obsluha Dolní Lomnice a Mirošovic je nově řešena linkou 463 ve vazbě na vlak ve Strančicích a na zkrácenou linku 363 ve Velkých Popovicích.

Oblast Říčan a Uhříněvsi

 • funkci městské dopravy v Říčanech nově zajistí linky 303, 385 a 428 místo linek 497, 498 a 499; mění se obsluha prostoru říčanského nádraží, díky prodloužení linek 303 a 428 bude nabídnuto přímé spojení Říčan prakticky se všemi okolními obcemi,
 • pro zkrácení spojení z Doubku, Babic, Strašína a Pacova s Prahou je linka 364 nově vedena přes průmyslovou a nákupní zónu v Říčanech,
 • obsluha Křenic, Královic a Hájku je řešena novou linkou 366, přičemž vybrané spoje ve špičkách pracovních dnů jsou prodlouženy do zastávky Březí, Podskalí; v rámci zefektivnění provozu jsou všechny spoje linek 266 a 366 vedeny přes Hájek a nahrazují tak stávající linky 264 a 364.

Další změny se týkají provozu vlaků. Na linkách S5 a R5 (Praha – Kladno – Rakovník) začíná 2. etapa výluky v pražských Dejvicích. Vlaky od Kladna, které jsou nyní ukončeny ve stanici Praha-Dejvice, budou zkráceny do nové provizorní zastávky Praha-Gymnasijní v blízkosti stanice metra Dejvická. Na lince S7 (Praha – Beroun) budou z důvodu výluky a nutných posunů rychlíků na trati do Plzně posunuty i všechny osobní vlaky na trati Praha – Beroun a některých navazujících tratích. S tím souvisejí i časové posuny návazných autobusových linek v oblasti Černošic, Dobřichovic, Řevnic a Radotína.

V Praze a okolí bude také zřízeno několik nových autobusových zastávek:

 • Jirny, Logistický park (na znamení, linka 398),
 • Jirny, rozc. (na znamení, linka 398),
 • K Netlukám (na znamení, linky 266, 366),
 • Lety, Na Návsi (stálá, linka 451),
 • Nupaky, hotel (stálá, linka 385),
 • Oleška, Brník, u rybníka (stálá, linka 402).

Změny vlakové dopravy (linky S)

Od 14. června 2009 dochází také k některým úpravám v provozu vlaků v rámci Pražské integrované dopravy. Změny souvisejí především s výlukovou činností na některých tratích:

 • Na linkách S5 a R5 (Praha – Kladno – Rakovník) začne druhá etapa výluky z důvodu pokračující výstavby tunelového komplexu Blanka. Výluka potrvá do 31. července 2009:

  Vlaky od Kladna budou většinou ukončeny v provizorní zastávce Praha-Gymnasijní, odkud lze dál do centra pokračovat buď metrem, nebo tramvajemi. Provizorní zastávka se nachází cca 500 m od západního výstupu ze stanice metra Dejvická. Docházková vzdálenost na metro je zde kratší než ze stanice Praha-Dejvice, kde byly vlaky ukončeny v 1. etapě. Přístupové cesty k nové provizorní zastávce jsou vyznačeny. V platnosti zůstávají zmírňující tarifní opatření jako při 1. etapě výluky (prodloužení platnosti vybraných časových kuponů a možnost cestovat na jízdenky z vlaku vybranými úseky metra a tramvají). Časové polohy vlaků na linkách S5 a R5 zůstávají víceméně nezměněny, přesto budou vydány nové výlukové jízdní řády, které budou k dispozici cestujícím zdarma ve vlacích, v železničních stanicích i ve stanicích metra. Zároveň budou v prvních dnech výluky v terénu informátoři, kteří pomohou cestujícím lépe se zorientovat.

 • Z důvodu zahájení dlouhodobé výluky v úseku Beroun – Plzeň bylo nutné posunout časové polohy vlaků také na lince S7 (Praha – Beroun) a některých navazujících tratích:

  Konkrétně na lince S7 dochází k časovým posunům v obou směrech cca o 5 minut. V novém jízdním řádu je sice počet vlaků stejný, ale některé vlaky jsou navíc prodlouženy až do Karlštejna a povedlo se také ještě více zpravidelnit interval v úseku Praha hlavní nádraží – Řevnice ve špičkách pracovních dnů. Z důvodu této významné změny vydá ROPID ve spolupráci s Českými drahami aktualizovaný kartičkový jízdní řád pro tuto oblast, který bude zdarma k dispozici ve vybraných železničních stanicích na zmíněné trati.

Další články z IZDoprava.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/59830/virtual/www/wp-content/themes/izdoprava/footer.php on line 120
X
Přidejte si IZDoprava.cz na facebook a žádný článek Vám neunikne.