Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady

Město Frýdek-Místek se svým projektem MHD zdarma zaujal starosty měst v Polsku

Po Žilině projevili zájem o informace také starostové z Polska, z družebního města Bielsko-Biala a okolí. Starosty prezentací provedl Jan Širc, jednatel Dopravního podniku Frýdek-Místek, který polské delegaci přiblížil, že projekt dnes zapojením dalších dvaceti obcí v okolí Frýdku-Místku slouží zhruba sto tisícům obyvatel a představuje zhruba 2,5 milionu najetých kilometrů ročně na devatenácti linkách. „Evidujeme dnes 25 000 vlastníků čipové karty na MHD zdarma, která je vydávána na základě bezdlužnosti vůči městu každému, kdo si o ni požádá, protože nelze diskriminovat lidi podle místa bydliště. Pětina cestujících stále platí jednotlivé jízdné, což přináší tržby 13 milionů ročně, tedy zhruba o polovinu méně než před zavedením MHD zdarma. Důležité však je, že při zavedení MHD zdarma byla zhruba o pětinu zvýšena i nabídka spojů, takže každá lokalita ve městě je obsluhována ve špičce každých 30 minut, v „sedle“ každou hodinu,“ přiblížil Jan Širc, který starostům vysvětloval i smíšené financování, kdy se kromě města podílí na úhradě také zapojené obce a kraj.

„Zájem nás těší a stoupá s roky, které už máme úspěšně za sebou. Jsme průkopníky, ale také už máme zkušenosti a data v dlouhodobějším horizontu, která dokazují životaschopnost takového projektu a jeho konkrétní přínosy. Stačí připomenout fakt, že počet cestujících stoupl od roku 2010 o 90 procent, když bylo v roce 2010 přepraveno 3,8 milionu cestujících a loni už MHD zdarma využilo 7,2 milionu osob. Někdejší kritika, že dopravě a životnímu prostředí neulevíme, protože do autobusů nedostaneme více cestujících, tak vzala za své,“ připomíná náměstek primátora Karel Deutscher.

Informace o čipové kartě MHD zdarma.

O čipovou kartu mohou žádat obyvatele města po předložení potvrzení o bezdlužnosti. K žádosti o čipovou kartu předloží zájemce ještě barevnou fotografii 3,5×4,5cm, občanský průkaz a 300,-Kč na novou čipovou kartu a roční časový kupon. Roční časový kupon obsahující číslo čipové karty a dobu platnosti musí mít cestující v rámci přepravy MHD vždy u sebe (zastrčený v obalu čipové karty) pro případ kontroly.

Cena jízdného bez čipové karty jinak činí pro děti 6-15 let jen 5,- Kč a pro starší cestující jen 10,- Kč. Je také možné si  zakoupit časovou jízdenku občanskou nebo žákovskou. Taková čtvrtletní žákovská vyjde na 250,- Kč a občanská na 510,-. Jezdit s čipovou kartou se cestujícím rozhodně vyplatí.

 


Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,34422 s | počet dotazů: 172 | paměť: 53177 KB. | 24.10.2021 - 04:57:47
X