Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama

Karlův most dostane konečně historické osvětlení


0 0 votes
Hodnocení článku

V minulých dnech proběhla tiskem informace o zvýšení ceny za opravu Karlova mostu. Toto zvýšení ceny není z důvodu zjištěného horšího stavu kamenných kvádrů oproti předpokladům, ale z důvodu navrhované změny stávajícího elektrického osvětlení za osvětlení plynové.

Tento záměr se setkal se z důvodu navýšení ceny nad plánovaných 220 miliónů korun s negativním ohlasem zastupitelstva hl.m.Prahy, neboť v napjatých rozpočtech hl.m.Prahy se v příštích letech jen obtížně budou hledat finanční prostředky, aniž by to zasáhlo jiné oblasti působnosti města.
        Zároveň se znovu rozhořela diskuze nad vhodností záměru instalovat na Karlův most plynové osvětlení. Do diskuze se zapojila dosud neznámá skupina aktivistů „Za Prahu středověkou“ a navrhla vrátit se k úplně původnímu řešení osvětlení Karlova mostu, které je podle jejich názoru jedině historicky akceptovatelné tj. k osvětlení Karlova mostu smolnými loučemi.
        Přes počáteční rozpaky nad tímto návrhem se ukázalo, že toto řešení nejen uspokojí požadavky na nepřekročení rozpočtu rekonstrukce, protože nebude potřeba budovat plynové potrubí a následně být závislými na drahém plynu z dovozu, ale i ekologické aktivisty, neboť smolné louče lze zařadit jednoznačně do obnovitelných zdrojů. Tímto krokem Praha přispěje k závazku snížení emisí skleníkových plynů. Krok Prahy přivítalo i ministerstvo životního prostředí, které udělalo vstřícný krok a povolilo těžbu dřeva pro výrobu speciálních smolných loučí z vybrané lokality, ležící v 1.chráněné krajinné oblasti Šumavského národního parku.
        Klub „Za starou Prahu“ navrhl využít snížení intenzity osvětlení na Karlově mostě pro zavedení nové atrakce – činnosti lapků, působící výhradně ve středověkém oblečení. Povolení této živnosti bude vázáno na odevzdávání části výtěžku do městské kasy, odkud budou tyto finanční prostředky použity na snížení nákladů na rekonstrukci Karlova mostu. Tento způsob získání dodatečných zdrojů přímo od turistů jak z EU, tak i ze zámoří, se jeví efektivnější, než žádost o dotace z fondů EU. Vzhledem k náročnosti tohoto úkolu byli ke spolupráci přizvání jak domácí, tak i zahraniční odborníci, působící dosud v centrální části města, zejména v prostředcích městské hromadné dopravy.
     Zdá se, že o budoucnosti osvětlení Karlova mostu je rozhodnuto, neboť na tomto řešení se shodli všichni zúčastnění oborníci a ke shodě došlo i napříč politickými stranami v hl.m.Praze.
      Z tajné mezinárodní soutěže se nám podařilo získat snímky vítězného návrhu, zobrazující původní stav i návrh nového historické osvětlení na Karlově mostě, na které se všichni občané i návštěvnicí hl.m.Prahy budou jistě těšit.


         Karlův most před rekonstrukcí a jak bude vypadat s novým osvětlením. 
 

Karlův most  Karlův most

Karlův most - nové osvětlení Karlův most - nové osvětlení

 

Článek, který vyšel dne 1.4.2007


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 0,75872 s | počet dotazů: 195 | paměť: 35830 KB. | 03.06.2023 - 13:48:48